Проектування баз даних
20


Таблиця 2 1

ОПИС СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ ОБ'ЄКТА «ЗАЯВКА НА КРЕДИТ»

Назва

атрибута

Формат

Відсоток

наявності

Обмеження

на право

звертання

Частота

викорис­тання

Виво­димість

значень

Дублювання

значень, %

Облік

Допустимих

значень

Роль атрибутів та інші характеристики

Код підприємства

9(8)

100%

Мають

право

начальник

та

інспектор кредитного відділу

Ні

Дата

Подання

Заявки

Х(8)

100%

Так

Сума необхідно­го кредиту

9(9)

9(2)

100%

Так

Термін кредиту

9(2)

100%

Так

Код виду

забезпечення

9(1)

100%

Так

Дамо пояснення щодо табл. 2.1.

Формат визначає категорію і довжину значення атрибута. Формат про­понується задавати в символіці, що добре себе зарекомендувала й прийнята в Коболі. При цьому можна обмежитися такими символами:

9 - позначення десяткової цифри;

Х - позначення будь-якого символу, цифри, букви чи іншого знака, який використовується в значенні атрибута;

А - позначення букви;

. - позначення десяткової крапки в цифрових атрибутах, які мають дро­бове значення;

S - позначення знаку «+» чи «-».

У форматі числа в дужках вказують на кількість повторів символу в форматі. Наприклад, для атрибута «рік народження» — формат 9(4), а для атрибута «код виробу» - формат А(18), тобто код виробу можна описати 18 довільними символами. Якщо атрибут має змінну довжину, то описується максимально допустима довжина.

Відсоток наявності значень атрибута в екземплярах об'єкта. Ознака дає змогу виявити й виділити атрибути, які присутні не в усіх екземплярах об'єкта. Наприклад, такий атрибут, як «номер диплома», може бути прису­тнім не в усіх екземплярах об'єкта «СПІВРОБІТНИК», він може, наприк­лад, дорівнювати 75%, це означатиме, що такий відсоток співробітників мають диплом.

Обмеження на право звертання до значень атрибутів. Цю ознаку задають лише тоді, коли е якість обмеження, що відрізняються від аналогі­чних обмежень, заданих для всього об'єкта. Наприклад, в об'єкті «СПІВРОБІТНИК» є атрибут «сума вкладу на ощадкнижці» — ця інформа­ція не може бути доступна всім користувачам відповідного об'єкта. У цій графі табл. 2.1 можна проставляти список імен груп користувачів, яким до­зволено чи, навпаки, не дозволено звертатися до цього атрибута.

Частота використання атрибута. Ця характеристика дає змогу вия­вити атрибути об'єкта, які використовуються значно рідше чи частіше за інші атрибути. У цій графі проставляють число звертань за певний період: дату, тиждень, квартал і т.п.

Область допустимих значень задають не обов'язково для кожного ат­рибута. Областю може бути перелік можливих значень атрибута чи інтер­вали значень, а також алгоритм перевірки коректності значень, наведений в додатку до інфологічної моделі ПО.

Виводимість значень означає, що відповідний атрибут може бути от­риманий алгоритмічне в результаті обчислень з використанням інших ат­рибутів. У цьому разі у відповідній графі табл. 2.1 проставляють «Так», а сам алгоритм наводять у додатку до інфологічної моделі.

Дублювання значень. Проставляють «Так», якщо атрибут може мати однакове значення в різних екземплярах об'єкта, в противному разі проста­вляють «Ні». Наприклад, в об'єкті «СПІВРОБІТНИК» атрибут «професія» може дублюватись, оскільки різні співробітники можуть мати однакову професію.

Об'єкти інфологічної моделі описують за даними, наведеними в табл. 2.2.