Проектування баз даних
21


Таблиця 2.2

ОПИС ХАРАКТЕРИСТИК ОБ'ЄКТІВ

Наймену­вання об'єкта

Спосіб звертання до екземплярів

Структурна активність

Обмеження на право звертання

Частота Х1, Х2, ...., Хn-1 використання

Кількість екзем­плярів

Змінність складу, %

Примітки

ДЕТАЛЬ

К

(код деталі)

——

2000

РОБІТНИК

М, К

(табельний номер)

——

1500

15

Спосіб звертання до екземплярів об'єкта. Для кожного об'єкта є мо­жливість звертатися до його екземплярів по структурних зв'язках, у яких він бере участь. Ця ознака об'єкта передбачає можливість звертань до екземплярів незалежно від структурних зв'язків. Якщо у відповідній графі табл. 2.2 стоятиме літера К, то це означає можливість звертання до екземп­лярів об'єкта за ключем, в дужках потрібно записувати імена атрибутів, які можуть виступати в ролі ключових. Наприклад, «К = Код матеріалу» озна­чає, що екземпляр об'єкта «МАТЕРІАЛ» буде вибраний за ключем «код матеріалу». Якщо ж у графі 2 стоятиме літера М, то це означає, що перед­бачається можливість звертання до багатьох екземплярів. Якщо потрібно вибрати не всі екземпляри об'єкта, а лише ті, що відповідають певній умові, то після літери М у дужках наводять імена пошукових атрибутів, які вико­ристовуються у вибірці. Наприклад, М (ПОСТАЧАЛЬНИК, дата) для об'єкта «матеріал» означає, що потрібна вибірка інформації про матеріали, які поставляються певними постачальниками за вказаний період часу.

Структурна активність об'єкта. Ця ознака може мати значення «Так» чи «Ні». Стверджувальну відповідь проставляють у тому разі, якщо об'єкт у майбутньому при розширенні БД може стати учасником нового структур­ного зв'язку. Це можливо тоді, коли планується розширення ПО, для якої моделюється БД. Але не завжди не етапі інфологічного проектування мож­на передбачити розширення предметної області, тому частіше ця ознака набуває значення «Ні».

Обмеження на право звертання до екземплярів об'єкта. У цій графі, як і в табл. 2.1, проставляють список користувачів, яким дозволено (чи не дозволено) звертатися до екземплярів об'єкта.

Частота використання. Ознака для виділення об'єктів, які використо­вуються набагато частіше чи, навпаки, рідше за інші. Значення ознаки дорі­внює кількості звертань до екземплярів за вибраний інтервал часу.

Кількість екземплярів об'єкта. Значення ознаки визначає максималь­но можливу кількість екземплярів об'єкта. Змінність складу екземплярів за­дає відсоток оновлення складу екземплярів об'єкта за вибраний відрізок ча­су. Структурні зв'язки описано в табл. 2.3. схарактеризуємо основні складові цієї таблиці.

Таблиця 2.3

ОПИС СТРУКТУРНИХ ЗВ'ЯЗКІВ

Назва структурного зв'язку

Напрям руху по зв'язку

Спосіб

упорядкування

екземплярів

підпорядкованого об'єкта

Обмеження на право руху

Частота викорис­тання

Кількість екземплярів під­поряд­кованого об'єкта

Клас

членства

Переміщуваність

Обме­ження на час руху

Напрям руху по структурному зв'язку визначає можливу навігацію між об'єктами, які беруть участь у структурному зв'язку. Він може набува­ти кількох значень. Значення ВП означає, що забезпечується перехід від власника до підпорядкованого об'єкта, графічно це зображується стрілкою. спрямованою вниз (¯). Значення ПВ, навпаки, означає перехід від власника до підпорядкованого об'єкта, і навпаки. Цей зв'язок зображується — .

Третє можливе значення цієї ознаки ВПВ забезпечує можливість пере­ходу в обох напрямках: від власника до підпорядкованого об'єкта, і навпа­ки. Цей зв'язок зображується — . Одинарною стрілкою позначають у тих випадках, якщо співвідношення між об'єктами становить 1:1; якщо ж спів­відношення дорівнює 1:Б, Б: 1 чи Б:Б, то стрілка подвоюється. Наприклад, зв'язок об'єктів «ДЕТАЛЬ: ВЕРСТАТ» = 1:Б характеризується ВП, тоді стрілка в графі зв'язку цих об'єктів подвоюється і зображується.

Спосіб упорядкування екземплярів підпорядкованого об'єкта. Цій ознаці присвоюють значення лише тоді, коли попередня ознака визначена як ВП чи ВПВ. Ознака вказує на послідовність упорядкування екземплярів підпорядкованого об'єкта в списку екземплярів структурного зв'язку. Зна­чення цієї характеристики зображують похилою стрілкою, яка позначає ві­дповідно впорядкування за зростанням (­) чи