Проектування баз даних
5


Як приклад СУБД, що має в своєму арсеналі такий засіб, як сливник даних, є розподілена СУБД Oracle. Словник Oracle — це один з найважли­віших компонентів, який вміщує: імена користувачів; права та привілеї, які їм надаються; імена об'єктів БД (таблиць і їх подання, індексів, синонімів тощо); перелік обмежень на таблиці; журнальну інформацію, наприклад відомості про доступ до таблиць і внесення в них змін.

Інформація словника Oracle розбита за категоріями: для кінцевого користувача, проектувальника і адміністратора. Словник відбиває та зберігає поточний стан бази даних, усі зміни в структурах БД записують­ся в словник безпосередньо після виконання процедур щодо їх зміни. Словником даних користуються всі користувачі в обсязі, який дозволя­ють їхні привілеї.

До складу АБД обов'язково входить такий компонент, як СУБД, яка { комплексом програмних і мовних засобів загального і спеціального приз­начення, необхідних для створення БД, підтримування її в актуальному стані, маніпулювання даними і організації доступу до них різних користувачів в умовах прийнятої технології обробки даних. Отже, СУБД відіграє центральну роль у функціонуванні АБД. СУБД є основою програ­мних засобів АБД. У ній можна виділити ядро СУБД, яке забезпечує організацію введення, обробки та зберігання даних, а також компоненти, що забезпечують налагодження системи, засоби тестування, утиліти, які за­безпечують виконання допоміжних функцій (наприклад, ведення журналу статистики роботи системи та ін.). Дуже важливою задачею СУБД е забез­печення незалежності даних. Практично одна й та сама СУБД може бути використана для ведення абсолютно різних файлів, які використовуються для розв'язання різнопланових, не пов'язаних між собою задач управління. Усі функції СУБД можна об'єднати в такі групи:

1. УПРАВЛІННЯ ДАНИМИ. Задачами управління даних є підготовка даних і їх контроль, занесення даних до бази, стчруктуризація даних, забез­печення цілісності, секретності даних.

2. ДОСТУП ДО ДАНИХ. Пошук і селекція даних, перетворення даних у форму, зручну для подальшого використання.

3. ОРГАНІЗАЦІЯ І ВЕДЕННЯ ЗВ'ЯЗКУ З КОРИСТУВАЧЕМ. Ведення діалогу, видача діагностичних повідомлень про помилки в роботі з БД і т. д.

Для обробки запитів до БД записують програми, які складають прикла­дне програмне забезпечення. Для написання цих програм використовують­ся мовні засоби СУБД.

1.3. МОВНІ ЗАСОБИ АВТОМАТИЗОВАНОГО БАНКУ ДАНИХ

Мовні засоби СУБД необхідні для описування даних, організації спілкування та виконання процедур пошуку й різних перетворень з да­ними.

Класифікацію мовних засобів АБД, показану на рис. 1.2, розроблено американським комітетом КОДАС1Л з проектування і створення БД.

Рис.1.2. Схема класифікації мовних засобів АБД

Вона має загальний характер і орієнтована на різні СУБД. Однак не кожна СУБД, яка зараз використовується на практиці й поширена на ринку програмних продуктів, має весь набір зазначених мовних засобів. Мова опису даних (МОД) призначена для описання даних на різних рівнях абстракції: зовнішньому, логічному і внутрішньому. Виходячи з пропозицій КОДАС1Л мови опису даних на логічному (концептуальному) і внутрі­шньому рівнях незалежні й різні. Однак більшість промислових СУБД ви не поділяється на дві окремі опису логічної та фізичної організації для них, а існує єдина мова, яка ще називається мовою опису схем. Так у відомих і широко використовуваних на практиці СУБД сім'ї dBASE застосовується єдина мова опису даних для подання Їх на логічному й фізичному рівнях. Ця мова має свій синтаксис: наприклад, ім'я файла не повинно перевищувати восьми символів, а ім'я поля - десяти; при цьому кожне ім’я має починатися з букви, поля календарної дати позначаються символом D (DATA), символьні поля — С (CHARACTER), числові — N (numeric) логічні — L (LOGICAL), приміток — М (MEMO).

Опис усіх імен, типів і розмірів полів зберігається в пам'яті разом із даними; ці структури в разі потреби можна переглянути і виправити.

Якщо логічний і фізичний рівні відокремлені, то до складу СУБД має входити мова опису зберігання даних. У деяких СУБД використовується ще мова опису підсхем (МОД - ПС), яка потрібна для описання частини БД, що