Проектування баз даних
6


відбиває інформаційні потреби окремого користувача чи прикладної програми. У складі СУБД типу dBASE така мова не використовується.

Мова опису даних на зовнішньому рівні використовується для описування потреб користувачів і прикладних програм та створення інфологічної, моделі БД. Ця мова не має нічого спільного з мовами програмування. Так мовними засобами, що використовуються для інфологічного моделювання є звичайна природна мова чи її підмножина, а також мова графів і матриць

Мова маніпулювання даними (ММД) використовується для обробки даних, їх перетворень і написання програми. ММД може бути базовою чи автономною. Базова мова — це одна з традиційних мов програмування (BASIC, С, FORTRAN та ін.). Системи, що використовують базову мову, називають відкритими. Використання базових мов як ММД звужують коло осіб, котрі можуть безпосередньо звертатися до БД, оскільки дід цього потрібно знати мову програмування. У таких випадках для спрощення спілкування кінцевих користувачів з БД передбачається мова ведення діалогу, яка значно простіша для опанування, ніж мова програмування.

Автономна ММД — це власна мова СУБД, яка дає змогу виконувати різні операції з даними. Системи з власною мовою називають закритими.

У сучасних СУБД для спрощення процедур пошуку даних у БД перед, бачено мову запитів. Найпоширенішими мовами запитів є SQL і QBE.

Мова запитів SQL (Structured English Query Language — структурована англійська мова запитів) була створена фірмою IBM у рамках роботи щ проектом побудови системи управління реляційними базами даних на початку 70-х років. Американський національний інститут стандартів (ANSI) поклав цю мову в основу стандарту мов реляційних баз даних, прийнятого міжнародною організацією стандартів (ISO). Ядром, існуючого стандарту SQL-86, який часто називають SQL-2 чи SQL-92, є функції, реалізовані практично в усіх відомих комерційних реалізаціях мови, а повний стандарт вміщує такі вдосконалення, які деякі розробники муситимуть ще реалізувати.

Крім стандарту SQL-86 існує комерційний стандарт мови SQL, розроб­лений консорціумом виробників баз даних SQL Access Group. Ця група створила такий варіант мови, який використовується більшістю систем і доє змогу їм «розуміти» одна одну. Було розроблено стандартний інтерфейс мови CLI (Common Language Interface) для всіх основних варіантів мови SQL. Цей інтерфейс, формалізований фірмою Microsoft, дістав назву ODBC (Open Database Connectiviti — відкритий доступ до даних). ODBC — це інтерфейс доступу до даних, які зберігаються, під управлінням різних СУБД. ODBC має цілий набір драйверів, за допомогою яких одна СУБД може працювати з даними інших систем. Архітектуру ODBC зображено на рис. 1.3.

ДРАЙВЕРИ ODBC ДЛЯ ОКРЕМИХ СУБД, ЗАПРОПОНОВАНИХ ФІРМАМИ-РОЗРОБНИКАМИ СУБД

ЛОКАЛЬНІ ЧИ РОЗПОДІЛЕНІ БАЗИ ДАНИХ SQL

Рис. 1.3. Архітектура ODBC

Мова запитів QBE (Query By Example) — це реалізація запитів за зраз­ком у вигляді таблиць. Для визначення запиту до БД користувач повинен заповнити надану системою таблицю QBE і визначити в ній критерії пошу­ку та вибору даних.

1.4. ОРГАНІЗАЦІЙНІ ТА ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ АБД

До складу організаційних засобів АБД входять персонал, який працював над створенням і веденням БД, а також система нормативно-технологічної та інструктивно-методичної документації з організації та експлуатації БД.

АБД не може функціонувати без участі в цьому процесі персоналу. З бан­ком даних взаємодіють дві категорії персоналу. Перша категорія — це користувачі систем, для потреб яких створюються АБД; їх іще називають кінцевими користувачами. Ця категорія персоналу може бути різною за рівнем фахової підготовки та вмінням працювати із засобами сучасної обчислювальної техніки. Системи, які розроблюються для користувача, повинні