Економіка підприємства
137

У нормативних документах, які визначають організацію діяльності служб безпеки фірм, виокремлюються конкретні об'єкти, що підлягають захисту від потенційних загроз і протиправних посягань. Беручи загалом, до них належать:

• персонал (керівні працівники; персонал, який володіє інформацією, що становить комерційну таємницю фірми);

• матеріальні засоби праці та фінансові кошти (приміщення, споруди, устаткування, транспорт; валюта, коштовні речі, фінансові документи);

інформаційні ресурси з обмеженим доступом;

засоби та системи комп 'ютеризації діяльності фірми (підприємства, організації),

технічні засоби та системи охорони й захисту матеріальних та інформаційних ресурсів.

Служба безпеки фірми завжди має бути готовою до подолання критичної (кризової) ситуації, що може постати через зіткнення інтересів бізнесу та злочинного світу. Для управління безпекою багато які фірми створюють так звані кризові групи, до складу яких входять керівник фірми, юрист, фінансист і керівник служби безпеки. Головна мета діяльності кризової групи — протидіяти зовнішнім загрозам для безпеки фірми.

Контрольні питання по темі:

1.  Мета економічної безпеки підприємства.

2.  Складові економічної безпеки підприємства.

3.  Основні напрями організації економічної безпеки підприємства.

4.  Основні види діяльності підрозділів підприємства щодо організації економічної безпеки 

5.  Завдання служби безпеки підприємства.

6.  Функції служби безпеки підприємства.

Тема 19. РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ ТА САНАЦІЯ ПІДПРИЄМСТВ

ПЛАН

19.1. Загальна характеристика процесу реструктуризації підприємств.

19.2. Практика  здійснення та ефективність реструктуризації підприємств.

19.3. Санація суб’єктів господарювання.

Ключові слова та терміни:  реструктуризація підприємств; форма та види  реструктуризації; варіанти реструктуризації; санація підприємства; проекти санації; бізнес-план фінансового оздоровлення.

19.1. Загальна характеристика процесу реструктуризації підприємств.

Сучасний стан економіки на макро- і мікрорівні характеризується деформованою структурою виробництва. Тому одним із стратегічних завдань більш ефективного розвитку виробничого потенціалу є його структурна перебудова. Останню можна здійснювати, з одного боку, за допомогою проведення ефективної політики реструктуризації та санації потенційно конкурентоспроможних підприємств, а з іншого — через ліквідацію (повне перепрофілювання) збиткових і збанкрутілих підприємств.

Реструктуризація підприємства трактується як здійснення організаційно-економічних, правових, технічних заходів, спрямованих на зміну структури підприємства, управління ним, форм власності, організаційно-правових форм, як здатність привести підприємство до фінансового оздоровлення, збільшити обсяг випуску конкурентоспроможної продукції, підвищити ефективність виробництва.

Метою проведення реструктуризації є створення повноцінних суб'єктів підприємницької діяльності,