Економіка підприємства
32

           Контрольні питання по темі:

1.                Фактори впливу на структуру персоналу підприємства

2.                Структура та категорії персоналу підприємства

3.                Система оцінки персоналу підприємства

4.                Визначення чисельності окремих категорій працівників

5.                Функції кадрової політики на підприємстві

6.                Система управління персоналом підприємства

Тема 5.  ВИРОБНИЧІ ФОНДИ ПІДПРИЄМСТВА

ПЛАН

5.1. Виробничі фонди підприємства.

5.2. Оцінка, класифікація та структура основних фондів.

5.3. Амортизація і відтворення основних фондів.

5.4. Ефективність використання основних фондів.

5.5. Характеристика та нормування оборотних фондів підприємства.

Ключові слова і терміни: виробничі фонди; основні фонди; фізичне та економічне спрацювання; техніко-економічне старіння; амортизація; фондовіддача; коефіцієнт змінності роботи устаткування; оборотні фонди; виробничі запаси; незавершене виробництво.

5.1. Виробничі фонди підприємства.

Виготовлення продукції (виконання робіт, надання послуг) здійснюється в процесі взаємодії праці людини та певних засобів виробництва. Останні за своїм матеріально-речовим складом становлять виробничі фонди підприємства, усю сукупність яких поділяють на  основні та оборотні.

Складовим частинам виробничих фондів властиві певні характерні ознаки, за якими можна розрізняти основні та оборотні фонди й обґрунтовано тлумачити сутність та значення цих економічних категорій для відтворювальних процесів.

Основні фонди — це засоби праці, які мають вартість і функціонують у виробництві тривалий час у своїй незмінній споживній формі, а їхня вартість переноситься конкретною працею на вартість продукції, що виробляється, (на платні послуги) частинами вміру спрацювання.

Оборотні фонди — частина виробничих фондів у вигляді певної сукупності предметів праці, елементи яких цілком споживаються в кожному виробничому циклі, змінюють або повністю втрачають натуральну форму і переносять всю свою вартість на вартість продукції, що виробляється (на вартість платних послуг).

Уся сукупність наявних виробничих фондів становить найбільшу за питомою вагою частину (близько 60 відсотків) національного багатства країни.  Знаряддя праці, які є найбільш активною частиною основних фондів, становлять матеріальну основу виробничої потужності підприємства. Елементи оборотних фондів формують речовинну субстанцію продукції, що виготовляється (сировина, конструкційні матеріали),