Економіка підприємства
58

Контрольні питання по темі:

1.        Характеристика та види інвестицій.

2.        Види цінних паперів.

3.        Ринок цінних паперів.

4.        Форми іноземного інвестування.

5.        Показники ефективності інвестицій.

6.        Основні показники ефективності випуску та використання акцій.

7.        Чинники підвищення ефективності виробничих інвестицій.

8.        Важелі ефективнішого формування і реалізації фінансових інвестицій.

9.        Основні фази інвестиційного проекту.

10.Основні розділи фінансового плану підприємства.

Тема 9.  ІННОВАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ

ПЛАН

9.1. Загальна характеристика інноваційних процесів.

9.2. Науково-технічний прогрес, його загальні та приоритетні напрями.

9.3. Організаційний прогрес.

9.4. Оцінка ефективності технічних та організаційних нововведень.

Ключові слова і терміни: інноваційний процес; нововведення; науково-технічний прогрес; науково-технічна революція; організаційний прогрес; ефективність нововведень.

9.1. Загальна характеристика інноваційних процесів.

Усю сукупність процесів (явищ), що відбуваються на підприємствах різних галузей народного господарства, можна умовно поділити на дві групи — традиційні та інноваційні. Традиційні процеси (явища) характеризують звичайне функціонування народного господарства, його галузей і підприємств, а інноваційні — розвиток останніх на якісно новому рівні. Протягом тривалого періоду, коли економіка функціонувала й розвивалася переважно за рахунок екстенсивних факторів (застосування постійно зростаючого обсягу суспільних ресурсів — персоналу, виробничих фондів), у виробництві домінували традиційні еволюційні процеси. Оскільки екстенсивні фактори практично себе вичерпали або стали економічно невигідними, розвиток та інтенсифікація сучасного виробництва мають базуватися переважно на нових рішеннях у галузях технології, техніки, організаційних форм і методів господарювання. Опрацювання, прийняття та реалізація таких рішень і становлять зміст інноваційних процесів.

У загальному розумінні інноваційні процесії, що мають місце в будь-якій складній виробничо-господарській системі, є сукупністю прогресивних, якісно нових змін, що безперервно виникають у часі та просторі.

Результатом інноваційних процесів є новини, а запровадження їх у господарську практику визнається за нововведення. Інноваційні процеси започатковуються певними галузями науки, а завершуються у сфері виробництва, сприяючи прогресивним змінам останнього.

Технічні новини і нововведення проявляються у вигляді нових продуктів (виробів), технологій їхнього виготовлення, засобів виробництва (машин, устаткування, енергії, конструкційних матеріалів).

Організаційні нововведення охоплюють нові методи й форми організації всіх видів діяльності підприємств та інших ланок суспільного виробництва (організаційні структури управління сферами науки та виробництва, форми організації різних типів виробництва й колективної праці тощо);

економічні — методи господарського управління наукою та виробництвом через реалізацію функцій прогнозування і планування, фінансування, ціноутворення, мотивації та оплати праці, оцінки результатів діяльності;