Міжнародна економічна діяльність України
199

об’єднання трудових зусиль, є проста кооперація. Сутність останньої полягає в поєднанні однорідних дій під час виконання тієї або іншої продуктивної операції для досягнен-
ня певної мети. Е. Г. Уейкфілд писав, що за умов простої кооперації «кілька чоловік допомагають один одному виконувати одну й ту саму роботу».

На відміну від простої складній кооперації притаманне об’єднання робітників через розподіл виробничих операцій, диверсифікацію трудової діяльності. Представники класичної економічної школи розуміли її як кооперацію, «за якої кілька чоловік допомагають один одному, виконуючи різні роботи». Дж. С. Мілль писав, що якби люди не розраховували на те, що інші вироблять для них необхідні їм продукти, вони не змогли б присвятити весь свій час якій-небудь одній операції, що врешті-решт завершується виготовленням одного товару.

Наведені форми прямої коопераційної взаємодії — проста і складна кооперація, яка застосовується або у комбінації з простою або окремо у межах елементарних господарських утворень чи підрозділів на мікроекономічному рівні, — передбачають неопосередкований обміном об’єднаний трудовий процес.

Наявність економічно відособлених виробничих структур, що здійснюють спеціалізоване господарювання, безпосередньо пов’язана з товарно-грошовими відносинами як матеріальним субстратом співробітництва суб’єктів основної господарської ланки у масштабах суспіль­ства. Це є ознакою, властивою значно складнішому, непрямому способу організації економічної взаємодії, що становить інший тип кооперації — за допомогою товарного обміну.

За умов розвинутої ринкової економіки процеси кооперації праці, а разом з ними й інші економічні функції та відносини, насамперед поділ праці, набувають універсального змісту, а товарні відносини перетворюються на домінуючу форму економічних зв’язків у масштабах усього суспільства.

Терміни та поняття

Підряд у міжнародній економічній діяльності —проста форма кооперації, згідно з якою в країні замовника іноземною організа-
цією-підрядником споруджується об’єкт виробництва. За такої обмеженої у часі та у матеріальному вираженні кооперації підрядник несе повну адміністративно-господарську відповідальність за за-
значений об’єкт — терміни та якість його будівництва, вчасність
поставок обладнання та матеріалів і надання пов’язаних із введенням об’єкта послуг. З погляду ступеня вираженості коопераційних форм підрядні відносини можуть бути етапом становлення складнішої та більш тісної взаємодії, наприклад у вигляді спільного виробництва.

Господарська діяльність (згідно з Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність») — будь-яка діяльність, у тому числі підприємницька, пов’язана з виробництвом і обміном матеріальних та нематеріальних благ, що виступають у формі товару.

Якість відтворення — співвідношення екстенсивних та інтенсивних складових економічного відтворення (як правило, розширеного). Екстенсивна модель відтворення характеризується тим, що для досягнення певних параметрів зростання (позитивного чи «від’ємного») необхідним є випереджаюче порівняно з іншими факторами залучення ресурсів, як первинних (природних, трудових), так і вторинних (капітальних у вигляді збільшення виробничих основних фондів) без підвищення ефективності використання таких ресурсів. Інтенсивна модель відтворення характеризується тим, що основою економічного зростання є дедалі ефективніше використання ресурсів, що досягається засобами підвищення ефективності господарювання, упровадженням нових технологій, введенням прогресивного обладнання, використанням ноу-хау, нових матеріалів тощо.

Контрольні питання

1.  У чому полягає природа кооперування виробництва та якими є його цілі, методи?

2.  Які тенденції та особливості міжнародного кооперування зумовлюються сучасним науково-технічним прогресом?

3.  Як співвідноситься міжнародне кооперування виробництва з іншими формами співробітництва з погляду взаємних зобов’язань, інтеграції виробничих процесів?

4.  Назвіть основні класифікаційні підходи та ознаки міжнародної виробничої кооперації.

5.  Якими є основні завдання макроекономічного регулювання міжнародного кооперування?

6.  Якими є основні міжнародно-правові інструменти регулювання участі України в процесах виробничого кооперування?

7.  Назвіть основні елементи інструментарію державного регулювання міжнародного кооперування.