Мікроекономіка
108

Методичні вказівки до самостійного
опрацювання матеріалу

Основні положення даної теми розкриті в кожному підручнику з мікроекономіки і, як правило, в різних розділах курсу: питання взаємодії попиту і пропозиції та ринкової рівноваги — в «Теорії попиту та пропозиції», питання функціонування підприємства на товарному досконало конкурентному ринку — в частині або розділі «Взаємодія суб’єктів ринку». Два основних підходи до аналізу встановлення рів­новажної ціни (Л. Вальраса та А. Маршалла) доступно викладено у підручниках: В. Гальперіна та ін. [1, с. 50, 51], Р. Нуреєва [8, с. 91—93], більш поглиблено — в [14, вип.1, с. 143—146]. У цих роботах також можна ознайомитися з проблемами локальної та глобальної стійкості рівноваги, з одиничністю та множинністю точок рівноваги, павутиноподібними моделями тощо. Велику кількість цікавих прик­ладів наслідків державного регулювання ринку можна знайти в [1, с. 66—76], [9, с. 59—62, 263—294], [13, 146—152;155—173].

Принципи поведінки підприємств-виробників в умовах досконалої конкуренції, питання ринкової рівноваги на ринку досконалої конкуренції в коротко- та довгостроковому періодах дуже грунтовно і водночас доступно розглянуто у монографії Е. Райхліна [30, с. 213—259]. Різноманітні типи кривих пропозиції галузі в довгостроковому періоді можна вивчити за [7, с. 171—173], або [9, с. 251—256], або [13, с. 337—342]; переваги та недоліки ринків дос­коналої конкуренції чітко визначені у [8, с. 221—223].

У результаті вивчення теми студент повинен

знати поняття: (додатково до переліку основних термінів, наведених у розділі «Базовий рівень»): досконала конкуренція, попит конкурентного підприємства, крива пропозиції конкурентного підприємства, парадокс прибутку, максимізація прибутку, мінімізація збитків, галузь з незмінними витратами, галузь із зростаючими витратами, галузь із спадними витратами; короткострокова та довгострокова рівновага конкурентного підприємства, ціна беззбитковості; рівновага галузі;

розуміти: максимізаційно-мінімізаційні цілі підприємства у короткостроковому періоді; універсальні правила поведінки підприємства (вибір оптимальних обсягів виробництва) за умов зміни ринкової ситуації; як формується ринкова рівновага, вплив зміни попиту та пропозиції на стан рівноваги (рівноважну ціну та рівноважний обсяг); механізм встановлення рівноваги підприємства та галузі за виникнення економічних прибутків або збитків;

вміти: визначати обсяги випуску продукції, що максимізують прибуток чи мінімізують збитки або забезпечують беззбиткову роботу; обчислювати сукупний прибуток і прибуток на одиницю продукції, рівноважні ціни, величини пропозиції конкурентного підприємства; обгрунтовувати лінію поведінки підприємства за умов динамічності кон’юнктури ринку.

Практичні завдання

Н.1. Ринковий попит на продукцію підприємства за умов досконалої конкуренції. Графічне відображення попиту, середнього, граничного і сукупного виторгу конкурентного підприємства.