Мікроекономіка
113

Тема 11

МОНОПОЛЬНИЙ РИНОК

Базовий рівень

ЗМІСТОВНА ЧАСТИНА

Монополія являє собою ринкову структуру, яка характеризується наявністю одного продавця та багатьох покупців, відсутністю близьких замінників для даного товару, існуванням бар’єрів для входу конкурентів на ринок. Відповідно, підприємство в умовах монополії зветься монополістом, а ринок, на якому діє монополіст, — монопольним ринком.

В умовах чистої монополії галузь складається з одного підприємства, тобто поняття «підприємство» і «галузь» стають тотожними. Крива попиту на продукт «чистого монополіста» є одночасно кривою ринкового попиту, що завжди має від’ємний тангенс кута нахилу (рис. 11.1).

Монополіст, на відміну від конкурентної фірми («price-taker») є «шукачем ціни» (price-maкer), оскільки він приймає ринкову лінію попиту як задану, а сам встановлює ціну та обсяг виробництва, бо має дуже сильну ринкову владу.

Умовами встановлення та утримання монопольної влади є бар’єри для вступу конкурентів до галузі, тобто обмеження, які запобігають появі додаткових продавців на монопольному ринку, а саме:

¾  виключні права;

¾  патенти, авторські права, ліцензії;

¾  власність на всю пропозицію виробничого фактора;

¾  ефект масштабу великого виробництва тощо.

          

Рис. 11.1. Ціна, попит і граничний
виторг підприємства-монополіста

Рис. 11.2. Максимізація прибутку підприємством-монополістом