Мікроекономіка
120

Методичні вказівки до самостійного
опрацювання матеріалу

Усі основні питання теми розглядаються в доступному викладенні в будь-якому з підручників, рекомендованих для вивчення курсу [3], [4], [6]—[12], [14], [15]. Реакцію монополії на податки, якими обкладається її продукція, питання цінової дискримінації (недосконалої, досконалої з урахуванням різних сегментів ринків) доступно і водночас глибоко, із застосуванням цікавих прикладів викладено у підручнику Д. Хаймана [13, т. 2, с. 30—37]; поведінка недискримінаційних монополій державного та недержавного типів, особливості функціонування монополій при переході від тоталітарного державного капіталізму до авторитарного змішаного капіталізму глибоко, на сучасній методологічній основі розглянуті в монографії Е. Райхліна [30, с. 279—303].

У результаті вивчення теми студент повинен

знати поняття (додатково до переліку основних термінів, наведених у розділі «Базовий рівень»): антимонопольна політика, антимонопольне законодавство, індекс Герфіндаля, індекс Лернера, «мертвий вантаж» монополії, соціальна ціна монополії;

розуміти: вплив на поведінку монополіста цінової еластичності попиту, особливості формування пропозиції монополіста, способи досягнення та отримання ринкової влади монополіста у довгостроковому періоді, особливості поведінки реальних монополій, необхідність державного регулювання монополії, сутність і прийоми антимонопольної політики;

вміти: діагностувати монопольну владу, визначати оптимальне для монополіста співвідношення цін та обсягів випуску продукції, обгрунтовувати лінію поведінки монополіста в умовах динамічного зовнішнього середовища (наприклад, появи товарів-субститутів, прогресивних технологій, різкого зниження (збільшення) попиту, інфляції, зміни законодавчих актів тощо).

Практичні завдання

Н.1. Які особливості монопольного ринку? Які його основні ознаки?

Н.2. Охарактеризуйте бар’єри, які запобігають появі конкурентів на монополізованому ринку. Яким чином кожен з них може привести до створення монополії чи олігополії?

Н.3. Чим відрізняються криві попиту в умовах монополії і досконалої конкуренції? Чому? Яке значення цих відмінностей? Чому крива попиту для монополіста не буває абсолютно еластичною?

Н.4. Якої умови повинен дотримуватися монополіст, якщо він прагне збільшити обсяг продажу своєї продукції? Яка залежність між сукупним і граничним виторгом є наслідком низхідного (спадного) характеру кривої попиту?

Н.5. Яким чином цінова еластичність попиту впливає на поведінку монополіста?

Н.6. Які зміни у виробничих витратах та у виторгу дають змогу монополісту прийняти рішення щодо зміни обсягів виробництва?