Мікроекономіка
141

Методичні вказівки До самостійного
опрацЮвання матеріалу

Основний зміст даної теми розкривається в підручниках [2]—[13], [15]. Поглиблений теоретичний аналіз проблем наведено в роботах Е. Чемберліна [39, гл. IV, V, с. 93—162] та Дж. Робінсон (Економическая теория несовершенной конкуренции. — М.: Прогресс, 1986. — Гл. 3—5. — С. 88—130); стислий екскурс в історію питання — в статті П. Е. Семюелсона [33, с. 354—370]. Аналіз із застосуванням математики запропоновано в книзі У. Баумоля (Економическая теория и исследование операций / Пер. с англ. — М.: Прогресс, 1965).

Узагальнюючий аналіз і зіставлення ефективності різних ринкових структур найчіткіше викладено у підручнику [8, гл. 7, с. 221—223, 228—230, 234; гл. 8, с. 264, 267].

Скласти уяву про особливості поведінки підприємства на ринку товару за умов невизначеності та ризику можна за підручниками [9, розд. 5, с. 134—158], [15, розд. 9], а також за книгою О. Ястремсь­кого [41].

У результаті вивчення теми студент повинен

знати (додатково до переліку основних термінів, наведених у розділі «Базовий рівень»): види диференціації товару, вихід (вхід) з (до) галузі, короткострокова та довгострокова рівновага підприємства, нецінова конкуренція, реклама;

розуміти: спільні риси та відмінності монополістичної конкурен­ції порівняно з досконалою конкуренцією та чистою монополією; для ринків яких товарів характерна монополістична конкуренція і чому; умови досягнення та утримання беззбитковості у довгостроковому періоді; наслідки нецінової конкуренції для споживачів; ефективність монополістичної конкуренції порівняно з іншими типами ринкових структур;

вміти: визначати оптимальні обсяги випуску продукції монопольно-конкурентного підприємства; обгрунтовувати цінову політику підприємства у взаємозв’язку зі ступенем диференціації продукту та загальногалузевою ситуацією; виявляти недовантаженість виробничих потужностей та пропонувати заходи щодо використання резервів; кількісно визначати вплив рекламної діяльності на обсяг продажу та витрат.

Практичні завдання

Н.1. На ринках яких товарів переважає монополістична конкуренція? Чому?

Н.2. Короткострокова рівновага підприємства за умов монополістичної конкуренції.

Н.3. Довгострокова рівновага підприємства за умов монополістичної конкуренції.

Н.4. Види диференціації товару.

Н.5. Суть, види та передумови розвитку нецінової конкуренції.

Н.6. Реклама: докази на її користь і проти неї.

Н.7. Порівняльна оцінка ефективності основних ринкових структур.