Мікроекономіка
15

вання (графічне, аналітичне, табличне), оптимізація та визначення рівноваги, порівняльна статика.

Нормативна і позитивна мікроекономіка. Тезаурус дисципліни: благо, попит, пропозиція, ринок, граничні величини, рівновага тощо.

· Мета, завдання і зміст дисципліни. Мета і завдання дисципліни. Блочно-змістова схема дисципліни. Взаємозв’язок з іншими дисциплінами.

Методичні вказівки
до самостійного опрацювання матеріалу

У всіх підручниках основної частини списку рекомендованої літератури представлене авторське бачення сутності, місця, ролі, предмету, методів мікроекономіки. Разом з тим, враховуючи специфіку самостійного опрацювання навчального матеріалу, варто звернути увагу на викладення вступних положень у підручнику [3, с. 7—30] — в главі «Економічний образ мислення». Особливо ефективним буде використання цього підручника [те саме; с. 7—54] при вивченні вступної теми.

У результаті вивчення даної теми студент повинен:

знати поняття (додатково до наведених у переліку основних термінів): обмеженість ресурсів та альтернативність використання ресурсів, суб’єкти та об’єкти економічних відносин на мікрорівні, методи мікроекономічного аналізу, нормативна і позитивна мікроекономіка, порівняльна статика та динамічний аналіз і рівновага;

розуміти: сутність і мету мікроекономічного теоретичного аналізу, його концептуальні основи; місце мікроекономіки у загальній теоретичній економіці, роль цієї галузі знань у формуванні методологічної, термінологічної та інструментальної бази приклад­ної економіки;

вміти: пояснити зв’язок з іншими дисциплінами теоретичної економіки; показати логічно-структурну побудову даної дисципліни; визначити основні проблеми мікроекономіки та основні методи дослідження їх, якими користується мікроекономіка.

Практичні завдання

Н.1. Яке з наведених нижче тверджень є некоректним?

а) основними проблемами мікроекономіки є: що, як і для кого виробляти;

б) мікроекономіка вивчає економічну поведінку окремих господарських одиниць;

в) мікроекономіка досліджує процес переходу економічної одиниці від одного стану рівноваги до іншого;

г) мікроекономіка вивчає поведінку суб’єктів господарювання у порівняльній статиці, а не в динаміці.

Н.2. Виберіть один з варіантів напрямів мікроекономічного аналізу, який є, на ваш погляд, найповнішим:

а) порівняльна статика, загальна рівновага, позитивна економіка;

б) порівняльна статика, часткова рівновага, нормативна економіка;