Мікроекономіка
172

розуміти: економічну природу заощаджень та інвестування; дію механізму попиту і пропозиції на ринку капіталу; процес дисконтування; причини виникнення економічної ренти та особливості земельної ренти;

вміти: обчислювати поточну і майбутню вартість активів; обгрунтовувати інвестиційні рішення підприємства; визначати ринкову процентну ставку і дохід у коротко- та довгостроковому періодах, величину ренти на землю.

Практичні завдання

Н.1. Яким чином концепція поточної вартості (present value) пов’язана з концепцією альтернативних витрат?

Н.2. Чи можна з упевненістю передбачити, як змінюватиметься обсяг поточного споживання та обсяг заощаджень домогосподарства за зниження реальної процентної ставки?

Н.3. Покажіть, як співвідносяться поняття «поточна вартість» (present value), «чиста поточна вартість» (net present value), «ставка дисконтування» (discounting rate), «коефіцієнт дисконтування», «внутрішня норма окупності інвестицій» (internal rate of return) і «термін окупності інвестицій».

Н.4. Назвіть випадок, коли існує «власна економічна рента». Поясніть, що мають на увазі, коли говорять, що ціна такого фактора виробництва певніше «визначається ціною», ніж є «цінотворним фактором».

Н.5. Поясніть, які функції в економіці виконує процентна ставка.

Н.6. Які економічні функції виконує земельна рента?

Н.7. Поясніть вислів «Земля — це гарні інвестиції, їх не можна зробити більше».

Н.8. Якою є поточна дисконтована вартість застави з 12 щорічними виплатами по 4500 грош. од., якщо процентна ставка становить 9%?

Н.9. Підприємець має можливість вкласти капітал за таких умов: на інвестуванні 100 дол. і подальших вкладеннях 150 дол. щороку він заробить 300 дол. через 2 роки. Чи слід йому здійснювати це вкладення капіталів за ставки 5%? За ставки 15%?

Н.10. На виробничому підприємстві АТ «Парад» розглядають пропозицію фінансувати об’єкт для виробництва нового продукту «Парадіз». Очікується, що життєвий цикл «Парадізу» — 5 років. Прогнозовану динаміку реалізації і витрат подано в таблиці:

Показники

1-й рік

2-й рік

3-й рік

4-й рік

5-й рік

Обсяг реалізації, Q, шт.

35 000

40 000

50 000

40 000

20 000

Ціна, P, грош. од. за шт.

80

80

84

84

80

Середні змінні витрати, AVC, грош. од.

45

46

47

48

49

Визначено, що у випадку здійснення капіталовкладень щорічно відновлювані витрати збільшаться на 300 тис. за рік. Вартість вироб­ничого об’єкта 2500 тис. грош. од. Очікується, що його ліквідаційна вартість після 5 років