Мікроекономіка
177

Розділ 5

Рівновага та ефективність ринкової системи

Тема 17

Загальна рівновага конкурентних ринків

Базовий рівень

ЗМІСТОВНА ЧАСТИНА

Досі ми вивчали різні характеристики окремих ринків продуктів і  ресурсів, аналізували умови рівноваги як для ринків, так і для окремих економічних агентів (домогосподарств, підприємств і т. п.). Тобто ми займалися аналізом часткової рівноваги: щодо окремих ринків — це вивчення рівноважних цін та обсягів продукції під впливом тих факторів, які діють лише для даного ринку.

Однак ринки є взаємозалежними і вся їх чисельність переплітається в надзвичайно складну ринкову систему. І ця система теж прагне рівноваги, але значно більш загального характеру. Загальна ринкова рівновага передбачає формування рівноважної ціни та рів­новажного обсягу продукції на даному ринку з урахуванням змін рівноважного стану на всіх інших ринках. Можна вважати, що стан загальної ринкової рівноваги є композицією усіх станів часткової рівноваги на взаємопов’язаних ринках факторів і продукції (див. рис. 17.1).

При аналізі загальної рівноваги рівноважні ціни та обсяги встановлюються з урахуванням ефекту зворотного зв’язку, який відображає зміну часткової рівноваги на даному ринку в результаті змін, що відбулися на суміжних ринках під впливом первісних змін на даному ринку.

Очевидно, що при аналізі загальної рівноваги головна увага має приділятися вивченню взаємозалежності (взаємодоповненості та взаємозамінності) різних товарів. У зв’язку із цим найпростіший аналіз має передбачати як мінімум чотири етапи:

1)  первинна зміна на даному ринку;

2)  зміни на ринках товарів-субститутів;

3)  зміни на ринках товарів-комплементів;

4)  ефект зворотного зв’язку.

Поняття «загальна ринкова рівновага» тісно пов’язано із ефективністю  розміщення  ресурсів  в  економічній  системі  на стадіях