Мікроекономіка
188

Методичні вказівки до самостійного
опрацювання матеріалу

Передусім треба зважити на те, що даний розділ і його теми є одними з найменш канонічних у курсі мікроекономіки. В різних підручниках викладено різні підходи, є відмінності у змістовній частині, зроблено різні акценти та висвітлено різні аспекти. Це варто мати на увазі, вибираючи основний підручник.

Основні питання теми проаналізовано в підручнику [9, гл. 15]. Підручник [13, т. 2, гл. 16] доступно та докладно висвітлює матеріал. Разом з тим, вивчаючи нижчезазначені питання, варто звернутися до таких підручників:

Система рівнянь загальної рівноваги за Вальрасом. Модель Ерроу-Дебре — [8, § 11.1]; [15, § 13.4].

Моделювання та оптимізація в економіці обміну — [8, § 11.2]; [15, § 13.3].

Ефективність виробництва та випуску продукції — [8, § 11.3]; [15, § 13.2].

Причини неефективності ринкового регулювання — [6, гл. 33, 34].

Питання економіки добробуту. Ефективність та справедливість — [6, гл. 37], [8, § 11.4], [9, § 15.3].

У результаті вивчення теми студент повинен

знати поняття (додатково до наведених у переліку основних термінів): взаємозв’язки у ринковій системі, рівновага виробництва та рівновага споживання, загальна (конкурентна) рівновага, зовнішні ефекти, громадські блага, неринкові механізми, регулювання, квазіоптимум ринкової системи, критерії оцінки добробуту;

розуміти: дію ринкового механізму загального врівноважування; вплив загальної ринкової рівноваги на ефективність розміщення ресурсів в економічній системі на стадіях виробництва, обміну та споживання і в цілому в економіці; причини обмеженої спроможності ринкового регулювання; значення і сутність критеріїв оцінки добробуту;

вміти: показати на конкретних прикладах взаємозв’язки ринків та ефект зворотного зв’язку; проаналізувати ефективність розподілу ресурсів при обміні, у виробництві та в економіці (за допомогою математичних моделей, діаграми Еджворта, кривої виробничих можливостей та кривої байдужості); представити та проілюструвати дію причин обмеженої спроможності ринкового механізму.

Практичні завдання

Н.1. Розглянемо спрощену економічну систему, до складу якої входять три споживачі та два виробники. Кожний із споживачів має певний дохід Di (i = 1, 2, 3) і всі вони разом створюють попит на товари X та Y, що виробляються виробниками А та В за допомогою тільки одного фактора L — праці. LA — кількість праці, що витрачається першим виробником, а LB — відповідно, другим виробником; PL— ціна однієї одиниці праці.

Функція корисності споживачів має таку форму:

Ui = XiYi , де  і = 1, 2, 3.

Рівняння бюджету має вигляд