Мікроекономіка
191

Н.8. Введення контролю цін на житло — звичайний засіб втручання держави на ринку житла. Таке втручання часто виправдовується бажанням надати можливість наймачеві квартири орендувати житло за «прийнятними» цінами. Аналіз загальної рівноваги може стати у пригоді для оцінки економічних наслідків введення контролю платні за оренду житла для фірм, які є постачальниками на ринку житла, а також впливу такого контролю на добробут наймача квартири. Нанесіть на графік криву виробничих можливостей економіки щодо житла і «всіх інших товарів». Кількість одиниць житла покажіть на горизонтальній осі, а кількість одиниць усіх інших товарів — на вертикальній. Нехай крива байдужості торкається кривої виробничих можливостей економіки у точці А. Ця точка відповідає стану загальної рівноваги до введення обмежування рівня квартирної плати. За такої ситуації наймачі квартир наймають Ха квартир і купують Ya одиниць усіх інших товарів. При введенні рівня квартир­ної платні міська рада приймає постанову, згідно з якою відношення ціни всіх інших товарів до ціни одиниці житла має бути 1 : 4. Припустімо, що у міської ради достатньо можливостей, щоб контролювати всі угоди в місті, пов’язані з орендою житла. В результаті, всі угоди такого роду в місті виконуються за цінами, що встановлюються законом.

а) Покажіть на графіку, як зміниться попит на житло після введення межі квартирної платні. Позначте цю точку через В. Чи зможуть наймачі квартир орендувати таку кількість квартир? Чи відбуватиметься ефективне споживання на ринку житла? Поясніть свою точку зору.

б) У короткостроковий період фірми повинні поставляти на ринок Х одиниць житла. Чи будуть фірми, які поставляють на ринок житло для оренди в умовах обмеження квартирної платні, мати ефек­тивне виробництво? Поясніть свою точку зору.

в) У довгостроковий період фірми, що поставляють житло для оренди, бажають максимізувати свій прибуток. Яка кількість житла поставлятиметься на відповідний ринок у довгостроковий період? Позначте цю точку через С. (Пам’ятайте, припускається, що контроль рівня квартирної платні є абсолютно ефективним). Чи будуть фірми за таких умов мати ефективне виробництво? Чи будуть споживачі мати за таких умов ефективне споживання?

Тема 18

Інституціональні аспекти
ринкового господарства

Базовий рівень

змістовна частина

Ефективність дії ринкового механізму багато в чому залежить від бажань і волі людей. У сучасному суспільстві вольові відносини його членів закріплюються в структурі прав, морально-етичних норм, економічних стимулів і т. п., що в цілому визначає поведінку кожної