Мікроекономіка
24

Поняття «попиту на благо». Моделювання поведінки споживача, який прагне раціоналізувати свій вибір з урахуванням спадної граничної корисності блага: визначення індивідуального попиту на благо.

МЕТОДИЧНІ  ВКАЗІВКИ  ДО  САМОСТІЙНОГО
ОПРАЦЮВАННЯ  МАТЕРІАЛУ

Найбільш повно тему розкрито в спеціальному випуску журналу «Экономическая школа» [14, вип. 2], повністю присвяченому споживанню й споживчому попиту. У главі 12 випуску дається характеристика кількісної корисності та попиту, історична ретроспектива формування основних понять і принципів з посиланнями до першоджерел. Це дає змогу чітко зорієнтуватися щодо належності теоретичних розробок їх авторам: Д. Бентаму, Г. Госсену, У. Джевонсу, К. Менгеру, Л. Вальрасу, В. Парето та ін.

Математичне моделювання поведінки споживача подано в підручнику П. Гребенникова та ін. [2, розд. 2.1]: розв’язання задачі вибору, сформульованої за трьома гіпотезами кількісного виміру корисності, зведено до максимізації функції Лагранжа.

Доступна і досить коротка характеристика основних положень теми подана також у базових підручниках [3, розд. 5.1], [6, гл. 23], [7, § 3, гл. 4], [11, § 1, гл. 3]. Слід зазначити, що в підручниках [9], [13] необхідний матеріал по темі відсутній.

Самостійний тренінг і контроль розв’язання типових завдань можна здійснити за посібниками: [27, гл. 6], [18, розд. 3], [32, розд. 2, тема 4], а також за наочними прикладами та завданнями в підручниках: [4, гл. 5], [6, гл. 23], [7, гл. 4, вправи VII—XIII].

У результаті вивчення теми студент повинен

знати поняття: потреба, благо, антиблаго, корисність, раціональний вибір, рівновага споживача;

розуміти: дію закону спадної граничної корисності блага, закони Госсена, обгрунтування раціонального вибору споживача;

вміти: моделювати поведінку споживача з урахуванням спадної граничної корисності блага; обчислювати показники сукупної та граничної корисності, графічно інтерпретувати їх динаміку; знаходити оптимальний варіант вибору споживача на основі еквімаржинального принципу рівності зважених граничних корисностей тощо.

Практичні завдання

Н.1. Яким є вихідне припущення кардиналістської концепції споживчого попиту?

Н.2. Від яких чинників залежить ступінь раціональності споживання індивіда? Чому раціональна поведінка не завжди притаманна реальним споживачам?

Н.3. Поясність досягнення оптимального вибору споживача на підставі законів Госсена.

Н.4. Як виявляються чинники, що визначають обсяг попиту на окреме благо? Яким є характер залежності обсягу попиту на благо від цих чинників?