Мікроекономіка
33

НОРМАТИВНИЙ РІВЕНЬ

ЗМІСТ ТЕМИ ЗА ПРОГРАМОЮ

· Вибір споживача з ординалістських позицій. Система переваг споживача та її основні елементи: здатність до ранжування альтернатив; транзитивність переваг; ненасиченість благами; взаємозамінність благ. Множинність благ і повна інформованість споживача як зовнішні умови для здійснення вибору.

· Криві байдужості, їх властивості. Особливості аналізу функції корисності з ординалістських позицій.

· Криві байдужості як спеціальний інструментарій мікроекономічного аналізу. Спадний характер і неможливість перетинання кривих байдужості за інших однакових умов. Карта байдужості.

· Гранична норма заміни (заміщення) благ: сутність і методика обчислення. Наслідок динаміки норми у поясненні форми кривих байдужості. Крайні випадки взаємозаміщення та взаємодоповнення благ.

· Бюджетна лінія. Бюджетне обмеження та можливості споживача. Бюджетна лінія: рівняння й графічна побудова. Визначення нахилу бюджетної лінії та його кута за зміни цін на блага. Вплив зміни доходу споживача та положення бюджетної лінії на процес споживання.

· Оптимум споживача як модель раціонального споживчого вибору. Два підходи до оптимізації споживчого вибору, їх гранична інтерпретація. Вирівнювання зважених граничних корисностей і рівновага споживача. Різні випадки досягнення рівноваги: «кутова» і «внутрішня» рівноваги.

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО САМОСТІЙНОГО
ОПРАЦЮВАННЯ МАТЕРІАЛУ

Основні положення теорії поведінки споживача за ординалістською функцією корисності докладно викладені у базових підручниках: [2, p. 2.2], [3, додаток до гл. 5], [4, гл. 5], [6, додаток до гл. 23], [7, розд. 4, гл.4,], [13, гл. 3], [14, лекція 13, 14]. Гіпотези порядкового виміру корисності з математичними викладками запропоновано у підручнику П. Гребенникова та ін. [2, pозд. 2.2], де конкретизовано концепцію виявлених переваг і вибір мак­симізуючого та немаксимізуючого споживача [2, pозд. 2.3]. Характеристики кривих байдужості визначено у п’ятьох властивостях у підручнику Е. Дж. Долана [3, додаток до гл. 5]. Економічний зміст положення бюджетної лінії розкрито у Д. Хаймана [13, pозд. 3.3], різні випадки рівноваги (внутрішня, кутова), аналіз вибору з антиблагом подано у [13, pозд. 3.5], а також у [14, лекція 14, розд. 2].

У результаті вивчення теми студент повинен

знати поняття: крива байдужості, лінія бюджетного обмеження, гранична норма заміщення, досконала субституційність і комплементарність благ;