Мікроекономіка
35

Поясніть:

а) яка з даних кривих байдужості відображає найвищий рівень корисності;

б) яка з кривих представляє найнижчий рівень корисності;

в) зобразіть криві байдужості на одному рисунку;

г) чи достатньо даної інформації для визначення оптимальної точ­ки вибору споживача;

д) побудуйте бюджетну лінію споживача, якщо відомо, що Рх = = 10 грош. од., Ру = 10 грош. од., а дохід I = 100 грош. од.; визначте, які набори товарів доступні для споживача, а які — ні. Чи можна тепер визначити вибір споживача, який забезпечує максимальну корисність?

Рис. 3.5. Бюджетна лінія і крива
байдужості споживача

Н.8. Споживач вирішує, як розподілити свій місячний дохід між купівлею продуктів харчування та купівлею одягу. Рисунок 3.5. ілюструє його бюджетну лінію і криву байдужості.

Покажіть на рис. 3.5 такі точки:

а) максимізації корисності споживача;

б) отримання такого ж задоволення, що і в точці оптимуму, але за межами бюджетних можливостей;

в) отримання більшого задоволення, ніж у точці оптимуму, але за межами бюджетних можливостей;

г) віддання переваги виключно продуктам харчування або одягу;

д) вибору такого набору благ, за якого споживач не витратив би свій дохід, передбачений для купівлі.

Н.9. Відома функція корисності споживача: U = f (QA, QB), де QA, QB — кількість двох різних благ. Бюджет споживача становить 36 грош. од. За даних обставин споживач послідовно купує два набори благ: QA = 6; QB = 2 та QA= 3; QB = 4, оскільки визнає їх однаково корисними. Визначте рівновагу споживача та зобразіть результат графічно.

Н.10. Уявіть, що зважена гранична корисність (в розрахунку на 1 грош. од.) у сорочки — 5 одиниць, а у пари черевиків — 10 одиниць. Чи досягаєте ви рівноваги при споживанні цих двох товарів? Поясніть відповідь. Зобразіть графічно криві байдужості для цих товарів. Покажіть, чому наведені дані про граничну корисність і ціну відповідають перетину вашої бюджетної лінії та кривої байдужості. Як ви маєте змінити споживання цих товарів, щоб досягти рівноваги?