Мікроекономіка
43

закон Енгеля—Швабе. Розподіл споживчих затрат за напрямами їх використання.

· Реакція споживача на зміну цін товарів. Зміна вибору споживача в результаті зміни ціни одного з товарів та обох товарів. Побудова лінії «ціна—споживання». Траєкторія розвитку споживання як результат зниження цін. Побудова лінії індивідуального попиту споживача.

· Ефект заміщення та ефект доходу. Визначення умов, що аналізуються: моделі зменшення ціни одного з товарів за незмінності цін на інші товари та доходу споживача. Неоднозначність впливу на вибір споживача. Розкладання сукупної зміни обсягу попиту на дві складові: ефект доходу та ефект заміщення. Одно- та різноспрямований вплив ефектів. Парадокс Гіффена.

Ефекти заміщення і доходу як основа побудови функції індивідуального попиту на благо в ординалістській теорії корисності.

· Надлишок споживача. Утворення «надлишку споживача» в результаті перевищення корисності товарів, що купуються, щодо ціни. Приріст надлишку споживача як зміна його добробуту. Сукупний надлишок споживачів і формування ринкового попиту на певний товар. Зміна надлишку і витрати в результаті введення податків і дотацій на товари.

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО САМОСТІЙНОГО
ОПРАЦЮВАННЯ МАТЕРІАЛУ

Самостійне опрацювання деяких нормативних складових теми дещо ускладнене різноманітним за сутністю та обсягом матеріалом, що подається в основних підручниках. У зв’язку з цим варто звернути особливу увагу на те, що у підручниках Е. Дж. Долана та Д. Ліндсея [3], К. Макконнелла та С. Брю [6] практично не розглядається зазначений матеріал. У підручнику Р. Ємцова та М. Лукіна [4, гл. 7] подано не лише нормативний матеріал з теми, але й розкладення підсумкового впливу ефектів доходу і заміщення за Є. Слуцьким та Д. Хіксом. Закон Енгеля та закон Енгеля—Швабе як прикладні наслідки мікроекономічних досліджень найповніше подано у [14, гл. 15]. Тут же [14, гл. 16] розглядається випадок «неприродного» ставлення споживачів до зростання ціни — «ефект Гіффена», дещо коротше — у [2, гл. 2]. Ті, хто володіє технікою інтегрування і не задовольняється геометричними ілюстраціями, можуть скористатися матеріалами про надлишки споживача в [14, лекція 17], дещо спрощено — в [4, гл. 5].

У результаті вивчення теми студент повинен

знати поняття: повноцінне благо та неповноцінне благо, товар Гіффена, ефект доходу та ефект заміщення, «надлишок» споживача;

розуміти: наслідки зміни цін і доходу споживача на споживчий вибір, механізм розкладання сукупної зміни обсягу попиту на складові для різних видів благ, виникнення «надлишку» споживача;