Мікроекономіка
53

1,20

40

48

1,00

0,90

50

45

0,50

0,60

60

36

0,23

0,30

70

21

Відповіді на тести: Б.14.1 в);  Б.14.2 б);              Б.14.3 в);  Б.14.4 г); 
                             Б.14.5 а);          Б.14.6 б);          Б.14.7 б);  Б.14.8 г); 
                             Б.14.9 г);  Б.14.10 в).

НОРМАТИВНИЙ РІВЕНЬ. ЗМІСТ ТЕМИ ЗА ПРОГРАМОЮ

· Попит і закон попиту. Попит на товари в умовах досконало конкурентного ринку. Ринковий попит як сума індивідуального попиту всіх споживачів певного товару.

Форми представлення попиту: аналітична, таблична та графічна. Закон попиту та його пояснення базовими положеннями теорії поведінки споживача. Соціальні ефекти, що ускладнюють зв’язок між індивідуальним і ринковим попитом: ефект «юрби», ефект «сноба», ефект «Веблена».

· Аналіз зміни попиту в цілому та величини (обсягу) попиту. Цінові та нецінові детермінанти. Зміна величини (обсягу) попиту: переміщення вздовж функціонально заданої лінії попиту. Зміна попиту в цілому під впливом нецінових детермінант, її графічна ілюстрація. Особливості впливу цін взаємозв’язаних товарів.

Принципова оцінка дії цінових і нецінових детермінант попиту в діагностиці реальних ситуацій на товарних ринках.

· Цінова еластичність попиту. Концепція цінової еластичності попиту у визначенні міри чутливості споживача до зміни цін на товари. Методичні підходи до обчислення показника еластичності. Діапазон числових значень коефіцієнта прямої цінової еластичності попиту.

Чинники цінової еластичності попиту, особливості їх впливу. Суть абсолютно еластичного та абсолютно нееластичного попиту. Взаємозв’язок ціни та валової виручки за різної еластичності.

· Еластичність попиту за доходом та перехресна еластичність попиту. Методика обчислення коефіцієнта еластичності попиту за доходом, параметри його значень для повноцінних і неповноцінних товарів. Суть перехресної еластичності попиту, методика обчислення відповідного коефіцієнта. Кількісні параметри еластичності для взаємозамінних та взаємодоповнюючих товарів.

Практичне використання концепції перехресної еластичності попиту в обгрунтуванні цінової політики продавців (виробників) взаємозв’язаних товарів.