Мікроекономіка
78

віддачі від масштабу однорідних виробничих функцій. Причини зростаючого та спадного ефекту від масштабу. Еластичність масштабу та її взаємозв’язок з еластичністю виробництва.

· Оптимум виробника та ізоклинна варіація факторів. Вибір ком­бінації виробничих факторів за критеріями мінімізації витрат чи
максимізації випуску. Умови комбінації (взаємозаміщення) факторів. Лінія однакових витрат — ізокоста; карта ізокост. Спільний графік однакового продукту та однакових витрат. Траєкторія розширення виробничої діяльності фірми у коротко- та довгостроковому періодах. Межі розширення виробництва у короткостроковому періоді. Оптимальний шлях розвитку в довгостроковому періоді. Ізоклинна варіація факторів виробництва. Зміна цін на ресурси. Ефекти взаємозаміщення та випуску. Концепція Х-фактора (Х-ефек­тивності).

Методичні вказівки до самостійного
опрацювання матеріалу

Найзмістовніше теорія виробництва викладена в [1, гл. 7], [2, гл. 1], [12, гл. 8], [13, т. 1. гл. 6]. Доступне викладення окремих питань теми можна знайти в [3, гл. 6], [7, гл. 6], [8, гл. 5], [15, гл. 5]. Самостійне вивчення деяких нормативних складових теми (пропорційна та ізоклинна варіації факторів виробництва, еластичність мас­штабу, ін.) ускладнене через відсутність цього матеріалу в багатьох базових підручниках. Проте скласти уявлення про варіацію факторів, еластичність виробництва, типологію виробничих функцій мож­на за [2, гл. 1], [35, гл. 2, 3], [36, ч. II, гл. 1].

Питання впливу технічного прогресу на вигляд ізоквант і вибір оптимального шляху росту, розкладення загального ефекту від зміни ціни ресурсу на ефект заміщення та ефект випуску, концепція Х-ефективності, подібність і відмінність теорій виробництва та споживання викладено в [1, гл. 7], де широта розгляду питань поєднується з належною мірою глибини.

У результаті вивчення теми студент повинен

знати поняття (додатково до переліку основних термінів, наведених у розділі «Базовий рівень»): еластичність виробництва, еластичність взаємозаміщення, еластичність масштабу, частинна, ізоквантна, пропорційна варіація факторів виробництва, ефект заміщення, ефект випуску, Х-фактор, Х-ефективність, економія від збільшення масштабів виробництва;

розуміти: зв’язок між варіаціями факторів виробництва, обсягом випуску продукції, еластичністю виробництва, еластичністю взаємо­заміщення та еластичністю масштабу; умови вибору комбінації виробничих факторів за критерієм мінімізації витрат чи максимізації випуску, межі розширення виробництва у короткостроковому періо­ді та оптимальний шлях його розвитку в довгостроковому періоді;

вміти: виконувати техніко-економічні розрахунки, пов’язані з аналізом та обгрунтуванням управлінських рішень щодо розширення та згортання виробництва.