Мікроекономіка
8

ПЕРЕДМОВА

Переорієнтація економіки України на ринкові принципи функціонування потребує адекватних змін у системі підготовки фахівців різних професій. Першочерговою проблемою є формування ринкового способу мислення і дій учасника суспільного виробництва, якому властивий високий ступінь самостійності у прийнятті рішень. Для вирішення цієї проблеми необхідні:

по-перше, сутнісні зміни у курсах економічної теорії, відповідна модернізація змісту традиційних дисциплін і введення нових;

по-друге, перехід від фрагментарних модернізацій до інноваційної трансформації всієї пошуково-пізнавальної діяльності тих, хто навчається;

по-третє, впровадження сучасних технологій навчання із якісно новими змінами в організаційно-технічному, інформаційному та методичному його забезпеченні.

Автори визначились у своєму концептуальному баченні нової моделі організації навчального процесу і, зокрема, форм і методів самоорганізації суб’єкта навчання при опануванні певної дисципліни. На принциповому рівні навчальний процес організується відповідно до трьох рівнів засвоєння:

базовий рівень, що передбачає запам’ятовування та осмислення понятійного апарату, основних категорій, явищ, закономірностей тощо;

нормативний рівень, у рамках якого формується цілісне бачення змісту, значення та розуміння логіки взаємозв’язків у відповідній програмній темі;

поглиблений рівень, на якому відбувається пошуково-творче переосмислення знань і можливостей їх застосування для розв’я­зання як традиційно-класичних, так і специфічних проблем.

Така структурна декомпозиція створює можливості для здій-
снення інноваційних змін ролі, місця та функціонального призначення стандартних форм організації навчального процесу: лекцій, семінарських і практичних занять, а також контролю знань. Потенційні можливості моделі найповніше розкриваються у технічно оснащеному, комп’ютерному варіанті її організаційної реалізації.

Упровадження запропонованої моделі можливе за умов відповідного методичного оснащення. Саме цьому слугує пропонований навчально-методичний посібник, що є творчим доробком авторів і певним узагальненням досвіду багаторічної діяльності колективу кафедри стратегії підприємств Київського національного економічного університету.