Мікроекономіка
90

· Витрати на довгострокових інтервалах. Ізоквантна, пропорційна та ізоклинна варіація факторів виробництва та функція витрат. Криві довгострокових витрат (сукупних і середніх) як такі, що огинають криві короткострокових витрат. Види кривих довгострокових середніх витрат. Концепція мінімально ефективного розміру підприємства. Варіанти технологічного вибору підприємства в процесі вироблення довгострокової стратегії розвитку. Оптимальна виробнича потужність (оптимальні обсяги випуску). Мінімально ефективний розмір виробництва та структура ринку.

Методичні вказівки до самостійного
опрацювання матеріалу

Основні питання цієї теми можна знайти в будь-якому підручнику з мікроекономіки. Взаємозв’язок виробничої функції та функції витрат найкраще відображений в [1, с. 321—328], там само [1, с. 338—343] можна ознайомитися з так званою «новою теорією» витрат (горизонтальні ділянки кри­вих середніх і граничних витрат, обумовлені попередньо «вмонтованими» резервами потужностей, що компенсують коливання попиту). Концепцію мінімально ефективного розміру підприємства в доступній формі викладено в [6, т. 2, c. 61]; варіанти технологічного вибору підприємства в процесі вироблення довгострокової стратегії розвитку представлені в [1, с. 290—309, 321—337], [13, с. 267—273].

У результаті вивчення теми студент повинен

знати основні поняття (див. перелік основних термінів, наведений у розділі «Базовий рівень»);

розуміти: взаємозв’язки функції виробництва та функції витрат у короткостроковому та довгостроковому періодах, принцип неминучого зростання граничних витрат (зниження дохідності) та його прояв у коротко- та довгостроковому періодах;

вміти: обчислювати витрати виробництва та виконувати економічні обгрунтування вибору мінімально ефективного розміру підприємства та оптимальної потужності діючого підприємства.

Практичні завдання

Н.1. Охарактеризуйте сутність концепції «витрат втрачених можливостей».

Н.2. Частинна варіація факторів виробництва та функція витрат.

Н.3. Закон неминучого зростання граничних витрат: сутність, графічна інтерпретація, значення в діяльності підприємства.

Н.4. Пропорційна варіація факторів виробництва та функція витрат.

Н.5. Ізоклинна варіація факторів виробництва та функція витрат.

Н.6. Типовий характер зміни витрат виробництва у довгостроковому періоді.

Н.7. Концепція мінімально ефективного розміру підприємства.

Н.8. Постійні витрати підприємства становлять 60 грош. од., величини змінних витрат наведено в таблиці: