Мікроекономіка
98

· Аналіз змін у пропозиції та в обсязі пропозиції. Цінові та нецінові детермінанти пропозиції. Відмінності в поняттях «зміна в пропозиції» та «зміна обсягу пропозиції». Зміщення кривої пропозиції під впливом нецінових детермінант.

· Еластичність пропозиції. Методика обчислення рівня цінової еластичності пропозиції. Фактори, що впливають на еластичність пропозиції.

· Перехресна еластичність пропозиції та її вплив на стратегію товаровиробника.

Методичні вказівки до самостійного
опрацювання матеріалу

Цю тему можна вивчати за будь-яким підручником з мікроекономіки; питання еластичності пропозиції більш детально викладено в [5, гл. 7, с. 161—163], [12, гл. 5, с. 85—87].

У результаті вивчення теми студент повинен

знати: основні поняття (див. перелік основних термінів у розділі «Базовий рівень»); форми представлення пропозиції; методику обчислення цінової еластичності пропозиції;

розуміти: відмінності в поняттях «зміна пропозиції» та «зміна обсягу пропозиції»; взаємозв’язок індивідуальної та ринкової пропозиції; рівні аргументації закону пропозиції; співвідношення мобільності товаровиробника та еластичності пропозиції;

вміти: визначати величину пропозиції; аналізувати її динаміку під впливом цінових і нецінових детермінант; обчислювати цінову та перехресну еластичність пропозиції.

Практичні завдання

Н.1. Обгрунтування дії закону пропозиції.

Н.2. Аналіз впливу на пропозицію цінової та нецінових детермінант.

Н.3. Концепція еластичності пропозиції. Еластичність пропозиції за ціною, перехресна та за іншими факторами.

Н.4. Аналіз цінової еластичності пропозиції у миттєвому, коротко- і довгостроковому періодах.

Рис. 9.5. Лінії пропозиції

Н.5. Припустімо, що вам, як продавцю, необхідно терміново продати 100 кг полуниць без огляду на ціну. Зберігання товару неможливе. З досвіду ви знаєте, що зможете продати всю пропозицію полуниць. Яким буде ваше рішення, якщо виявиться, що 10 кг полуниць є надгнилими і їх не вдається продати? Проілюструйте цей випадок графічно.

Н.6. На рис. 9.5 зображено лінії пропозицій. Поясніть, що означає перехід