Інформаційні системи в аграрному менеджменті
219

підсумків здійснюється автоматично при введенні проведень, але для цього після команди Звітність / Розрахунок підсумків у вікні «Розрахунок підсумків» необхідно встановити прапорець «Автома­тичний перерахунок». При необхідності з допомогою цього ж вікна кнопкою «Розрахувати» можна налагодити систему на розрахунки вручну за квартал чи інший період (основний період — кнопкою «Розрахувати за робочий квартал», тимчасовий розрахунок — установкою у полі «Тимчасовий розрахунок» меж розрахунку).

Після розрахунку підсумкових даних по бухгалтерських операціях командами меню «Звітність» можна дістати загальноприйняті звіти оборотів за журналом операцій, оборотно-сальдові відомості, карточки розрахунків і субконто, шахматки і т. ін. Для цього перед формуванням звітів командою Сервіс / Параметри звітів висвітлюється діалогове вікно «Наладка формування стандартних звітів», де установлюються певні прапорці на потрібні види розрахунків (з включенням даних по субрахунках, валютах, без копійок, з виведенням ціни, курсу валюти).

Відкриваються також діалогові вікна і для наладки деяких додаткових параметрів перед одержанням конкретних звітів. Перед друком звітів налагоджуються також параметри друку (після виконання команди Сервіс / Параметри друку звітів). У режимі Звітність / Довільні звіти можна сформувати звіт довільної форми.

Оскільки в сучасних умовах контактів із зарубіжними партнерами виникає потреба виконувати розрахунки в різних валютах, то для цього попередньо необхідно ввести в систему список і курси пот­рібних валют (з використанням команди Операції / Валюти), а в довіднику рахунків в графі «В» напроти необхідних рахунків поставити знак «+». При введенні даних про конкретні валютні операції на необхідні запити встановлюються потрібні валютні параметри.

Технологія рішення обліково-аналітичних задач з допомогою поширених табличних процесорів типу EXCEL полягає у введенні необхідних даних для розрахунків через екранні форми при використанні готових програм чи попередній підготовці таких програм (що, здебільшого, не складно) і наступному введенні даних чи змін у дані з одночасною візуалізацією системою результатів рішення. Використання в розрахунках математичних, статистичних і графічних функцій потребує набору на екрані вхідних даних (чи виведення їх на екран, коли вони раніше були записані в базу даних), відмітки на екрані місця виведення майбутнього передбачуваного результату, вибору маніпулятором «миша» для виконання необхідної функції, введення координат інтервалу потрібних даних або виділення необхідної частини даних (інверсним фоном — за допомогою клавіш управління курсором з одночасним натисканням клавіша «Shift» чи маніпулятором «миша» з натисненим лівим клавішем) та введення інших даних за вимогою системи, одержання і аналіз завершального результату.