Інформаційні системи в аграрному менеджменті
29

кодуваннярозуміють утворення коду класифікаційного угруповання і (або) об’єкта класифікації з використанням кодів послідовно розміщених підпорядкованих угруповань, здобутих згідно з ієрар­хічним методом класифікації, і його присвоєння.

Паралельний метод кодування — це утворення коду класифікаційного угруповання і (або) об’єкта класифікації з викорис­танням кодів незалежних угруповань, здобутих згідно з фасетним методом класифікації, і його присвоєння.

Порядковий метод кодування — утворення коду з чисел натурального ряду і його присвоєння.

Серійно-порядковий метод кодування — утворення коду з чисел натурального ряду, закріплення окремих серій чи діапазонів цих чисел за об’єктами класифікації з однаковими ознаками та його присвоєння.

Сукупність методів і правил кодування класифікаційних угруповань і (або) об’єктів класифікації називають системою кодування. У літературі розглядають такі системи кодування: порядкову, серійну, десяткову (порозрядну), шахову, повторення та комбіновану. Ці системи базуються на перелічених щойно методах, а тому певною мірою є їх аналогами чи різновидами.

Порядкова система кодування базується на порядковому та послідовному методах кодування. У разі її використання позиціям згрупованої номенклатури присвоюються коди в порядку зростання номерів: 1,2,3 і т.д. Переваги системи в малозначності кодів, простоті побудови, легкості запам’ятовування. Недолік — якщо в певному періоді дії коду виникає нова позиція номенклатури, їй присвоюється вільний порядковий номер, чим порушується вибрана система класифікації (якщо тільки ця позиція справді не виявиться останньою в згрупованій номенклатурі). Наприклад, новий студент з першою літерою А у прізвищі дописується в кінець сформованого списку.

Серійна система кодування є різновидом порядкової, але для кожного угруповання виділяється серія номерів із запасом (на випадок появи нових позицій номенклатури). Перевага системи — створений код має невелику довжину, легко запам’ятовується (за невеликої кількості класифікаційних угруповань), класифікація не порушується з появою нових позицій номенклатури. Недолік — важко запам’ятовувати і користуватися кодами в разі великої кількості класифікаційних угруповань, через що система використовується переважно при двоцифровій номенклатурі (код видів оплат і утримань, код видів і марок тракторів та ін.).

Десяткова система кодування є різновидом порядкової та серійної систем, але серії кодових позначень виділяються для певних угруповань кратними одиниці з нулями — 10, 100 і т.д. (залеж­но від кількості класифікаційних одиниць в угрупованні). При цьому виходить так, що для кожного класифікаційного угруповання в