Теорія інформації та кодування в задачах
182


віднімання співпадають з операціями додавання, тому скрізь можна знак  “–“ замінити на “+“, зокрема у виразах  ( 10.6 )  та  ( 10.7 ).

Декодування кодів РС виконується у відповідності з загальними принципами циклічних кодів . У разі виправлення помилок одержують значення локаторів = b  j , що відповідають спотвореним елементам, і значення помилок для кожного спотвореного елемента. Виправлення помилок виконують відніманням від значення відповідного елемента значення помилки. Для полегшення виконання операцій результати додавання і множення у полі  GF(16 )  наведені табл. 10.3.

Недвійкові ітеративні коди  мають більш високу здатність виявляти помилки у порівнянні з аналогічними  двійковими ітератив-ними кодами. При  q > 2  зростає обсяг інформації, що передається, завдяки тому, що кількість інформації, яка міститься в одному елементі кодової комбінації, визначається потужністю  q  алфавіту коду. У таких ітеративних кодах для кодування по рядках і стовпцях використовують недвійкові коди з перевіркою за  modq. Виявлення помилок виконується за аналогією з двійковим кодом – порівнянням перевірочних елементів кожного рядка ( стовпця ), поданих з каналу до декодера елементів коду, та одержаних у декодері шляхом обчислень.

Виправлення спотвореного елемента виконують наступним чином. Якщо не виконується перевірка для  i-го рядка та  j-го стовпця, то елемент, що знаходиться на перетинанні i-го рядка та  j-го стовпця, замінюють елементом, який є сумою за  modq  даного прийнятого елемента ( помилкового ) та перевірочного елемента i-горядка ( або j-го  стовпця ),  який був одержаний у декодері.

При виникненні декількох помилок у одному рядку ( стовпці ), помилки виправляють послідовно для тих стовпців  ( рядків ), де вони є  поодинокими.