Теорія інформації та кодування в задачах
204


частині ( шапку ) матриці, тіло якої є набір двійкових елементів, що позначають за допомогою “1” – наявність, а за допомогою ”0” – від-сутність атрибута. Шапка бітової матриці  і  її тіло можуть зберігатися на різних  ділянках  пам’яті  ЕОМ.

Спосіб з заміною елементів, що повторюються, типовими матрицямигрунтується на заміні елементів, що повторюються на деякій визначеній площі інформаційного масиву, одиночними елементами, які несуть ознаки цих ділянок масиву. Ці одиночні елементи відповідають деяким типовим  матрицям певних розмірів, які визначаються заздалегідь для даного  інформаційного масиву  і  відомі  передавальному  і  приймальному  пристроям.  

Комбіновані способи стиснення поєднують у собі одночасне використання  для стиснення інформаційного масиву двох чи більше лінійних  або / та   матричних  способів.

З комбінованих способів найбільше поширення набув  лінійно-матричний  спосіб  стиснення,  в якому виконується одночасне стиснення інформаційного масиву лінійним способом з використанням символів  X, Y, Z  та матричним способом з заміною елементів, що повторюються, типовими матрицями.

До каскадних способів стиснення належать способи, у яких стиснення інформаційного масиву виконується послідовно, з використанням  декількох  ( лінійних  та / або  матричних ) способів стиснення. З цих способів найбільше поширення набув зонно-кодовий спосіб стиснення, коли послідовно виконується спершу зонне, а потім  –  кодове стиснення.

Використання комбінованих та каскадних способів дає можливість значно підвищити коефіцієнт стиснення, але при цьому, звичайно, збільшується час обробки інформаційного масиву як при згортанні  ( стисненні ) – у передавальному, так і при розгортанні – у приймальному  пристроях.