Теорія інформації та кодування в задачах
8


штрихових кодів, які рекомендовані Європейською асоціацією з нумерації товарів і зараз використовуються в усьому світі.

При передачі повідомлень по каналах зв’язку під дією завад вони спотворюються, у них виникають помилки. Тому повідомлення необхідно закодувати завадостійким кодом. Якщо передача інформації ведеться за допомогою систем передачі даних з використанням зворотного зв’язку, то для завадостійкого кодування можна застосувати коди, що виявляють помилки. У цьому разі система передачі при  виявленні помилки дає запит на повторення прийнятого з помилкою  повідомлення. З огляду на вище викладене,  у  сьомому  розділі розглядаються двійкові коди, що виявляють помилки.

У тому разі, коли для передачі повідомлень нема можливості використати систему передачі даних зі зворотним каналом зв’язку, застосовують коди, що виправляють помилки. Кількість помилок, яку необхідно виправити, визначається інтенсивністю завад у каналі та вимогами до якості повідомлень, що передаються, з точки зору їх достовірності, з боку одержувача повідомлень. Питанням кодування повідомлень двійковими кодами, що виправляють помилки, присвячені два наступні розділи: восьмий – систематичним та несистематичним кодам, що виправляють однократні помилки; дев’ятий – циклічним кодам, що виправляють одну  і  більшу кількість помилок.

Крім двійкових, існують недвійкові коди, які відрізняються від перших більшою кількістю символів алфавіту ( його потужністю ). Збільшення потужністі алфавіту коду дає деякі переваги недвійковим кодам перед двійковими: збільшення кількості інформації, що припадає на один елемент кодової комбінації; скорочення кількості елементів кодової комбінації; збільшення швидкості  коду тощо. Саме недвійкові коди, які, слід зауважити, мало висвітлені у навчальній літературі, розглядаються у  десятому розділі.

Стиснення повідомлень при передачі даних дещо відрізняється від їх стиснення при архівації в ЕОМ, тому  одинадцятий  розділ