Техноекологія
105

На ділянці річок, де побудоване водосховище, змінюються рівневий, хвильовий, термічний і льодовий режими, швидкість течії зменшується в десятки разів. В окремих частинах водосховища утворюються застійні зони. У водосховищі спостерігаються значні зміни гідрохімічного і гідробіологічного режимів водних мас. Вода насичується органічними речовинами, які надходять з поверхневим і підземним стоками. Ці речовини, а також продукти руйнування берегів водосховищ є причиною замулення певної частини водосховища. Мул в своєму складі може утримувати токсичні і радіоактивні речовини і, мігруючи від одного (вищерозташованого) водосховища до інших (нижчерозташованих), забруднює їх також небезпечними речовинами. Це спостерігається на водосховищах Дніпровського каскаду.

За рахунок втрат води на випаровування і інфільтрацію зменшується величина стоку річок в нижньому б’єфі ГЕС. Тут також змінюється, особливо в зимовий період, тепловий режим водних потоків. Це обумовлено надходженням більш теплої води з водосховища внаслідок її великої тепломісткості. Іде осуходолення пойменних земель.

Будова ГЕС, тобто зарегульованість річкового стоку, може дуже впливати на гідрологічний, тепловий і хімічний стан водоприймачів, що підтверджується станом Азовського моря після зарегулювання річок Дону і Кубані. Створення Цимлянського і Краснодарського водосховищ зменшило приплив води до Азовського моря на 30%, що привело до зниження рівнів в ньому на 70 см. Слабко солона вода Азовського моря (7…11 г/л) була розбавлена солоною водою Чорного моря (14…17 г/л) внаслідок її перетоку на більш низькі рівні. Це привело до зникнення або скорочення кількості багатьох видів риб.

5.5. Техногенна діяльність з освоєння альтернативних джерел енергії

Слід відмітити, що альтернативні джерела енергії мають властивість відновлюватись в часі та тому є невичерпними і, порівняно з традиційними, більш екологічно і технічно безпечними. Крім того, енергетичний потенціал їх безмежний. Так, сонячної енергії, що надходить на площу 20 тис. км2, було б достатньо, щоб забезпечити електроенергією населення всієї земної кулі, а в океанських хвилях запасено майже втричі більше енергії, ніж весь світ використовує її в даний час.