Техноекологія
110

Застосовують ВЕс для різних цілей – освітлення, помелу зерна, роботи лісопилок, насосів тощо.

ВЕУ складається з вітродвигуна, машинного відділення і опори. Вітровий двигун перетворює енергію вітра в механічну, яка в машинному відділені перетворюється в електричну. Досвід експлуатації ВЄС свідчить, що економічно найвигіднішими є установки потужністю 100…350 кВт. Але є вітроустановки потужністю менше 100 кВт, а також – в декілька тис. кВт.

Інтенсивність роботи двигунів залежить від швидкості вітру. Економічно обгрунтованою мінімальною граничною швидкістю вітру є 5 м/с. в Україні лише в Причорномор’ї, Донбасі та в Карпатах середня швидкість вітру протягом 270…320 діб/рік перевищує цю величину. Тому ці регіони вважаються перспективними для будови ВЕС.

В значній мірі швидкість вітру визначається висотою опори, так як в приземному шарі повітря вона зростає по мірі віддалення від поверхні землі. Але така закономірність існує лише на відкритій місцевості. Тому вітроагрегати повинні розміщуватись на відстані 2…3 км від висотних перешкод сили вітру і, по можливості, на горбах.

Так як ВЕС великої потужності складається з багатьох вітроагрегатів, то щільність їх розміщення на місцевості може бути висока. Тому вони можуть підвищувати жорсткість поверхні землі і, як наслідок, зменшення швидкості вітру. Цей фактор може бути однією з причин зменшення потужності станції.

Позитивною якістю ВЕС є те, що порівняно з незначними витратами коштів на будівництві станцій, з 1 км2 в залежності від району розміщення і конструктивних особливостей можна одержати кількість енергії до 10 МВт. Недоліком ВЕС є залежність від сили вітру і тривалості дії протягом року.

Основними факторами від’ємного впливу вітроустановок на навколишнє середовище є шумові ефекти, висока металоємність конструкцій, знешкодження перельотних птахів лопатями пропелерів.

Шумовий ефект в безпосередній близькості від ВЕс в залежності від її потужності може дорівнювати 50…80 дБ. На великих за потужністю вітроустановках (до 250 квт), коли на кінцях пропелерів швидкість повітряних потоків сягає надзвукових, виникає інфразвуковий ефект, який негативно впливає як на людину, так і на інші біологічні істоти.

Металоємність вітроустановок знаходиться в межах 50…70 кг/кВт, що перевищує інші джерела енергетики. В даний час спостерігається тенденція до заміни металу склопластиком, що полегшує конструкції