Техноекологія
119

інструменту, лопатей турбін, арматури високого тиску з легованих сталей, стопів нікелю та титану масою від 0,2 до 10000 кГ.

Останнім часом все частіше застосовують одноразові форми, що тверднуть у спорядженні (на моделі, у формі). Спільним для них є використання синтетичних зв’язувальних матеріалів, які за відповідних умов безповоротно тверднуть. Виливки, отримані в цих формах, відзначаються великою точністю розмірів, якістю поверхонь, малими припусками на обробку різанням. Технологічні процеси легко механізуються та автоматизуються. Недоліками цього способу є токсичність зв’язувальних матеріалів.

Існують також багато інших способів лиття: відцентрове, штампуванням виливків з рідкого металу, лиття в форми з виплавними і випалювальними моделями, виготовлення виливків електрошлаковим переплавом, лиття витискуванням і наморожуванням, безперервне і напівбезперервне лиття. Кожний спосіб лиття вибирається в залежності від видів виготовлених заготівок, металу або сплавів, техніко-економічних розрахунків.

6.1.3. Вплив ливарного виробництва на довкілля та заходи по його зменшенню

В ливарному виробництві на одну тонну виливків утворюється від 1 до 3 тонн відходів, які містять відпрацьовану та невикористану суміш, шлаки, пил, гази. Хоча основна частина відходів припадає на відпрацьовані суміші і шлаки, але для навколишнього середовища найбільшу небезпеку мають пил та гази у зв’язку з тим, що їх важко вловлювати та відводити. А їх кількість на 1 т виливків сталі або чавуну дорівнює: пилу – 50; оксиду сірки – 1,5…2; вуглекислого газу – 250; вуглеводів – 1 кг.

Крім того, виділяються шкідливі гази, такі як фенол, формальдегід, фурфурол, ацетон, бензол та інші, загальна кількість яких хоча і невелика, але вони небезпечніші за токсичність.

В газах, які відводяться з ливарного виробництва та викидаються в атмосферу, пил складається в основному з дрібнодисперсних часток, а вміст вільного діоксиду кремнію доходить до 80%. Тому існує можливість виникнення серед населення, яке живе поблизу заводу, професійних захворювань.

Перше місце за викидами забруднюючих речовин займають дільниці ливарних цехів, які пов’язані із складуванням, переробкою та використанням шихтових та формових матеріалів. Тут