Техноекологія
120

використовують різноманітні бункери, транспортуючі пристрої, сушильні та випалювальні апарати.

На дільниці розвантаження сипучих матеріалів (коксу, вапняку, піску і ін.) в приймальні ванни виділяється у середньому 2…2,5 кг/год пилу на одиницю працюючого обладнання.

З сушильних апаратів виділяється 2…0,5 кг/год оксиду вуглецю; 0,10…0,15 кг/год окису сірки, до 0,2 кг/год оксиду азоту та інші речовини (акромін, формальдегід). Запиленість газів, які відводяться від сушильних апаратів сягає 10…15 г/м3. При приготуванні 1 кг формувальної суміші холодного твердіння у повітря потрапляє до 7,5 г різних вуглеводів.

При очищенні та вибивці виливків залежно від приладів виділяється пил з 1 м2 площі решітки 45–60 кг/год, оксиду вуглецю –
45–60 кг/год, аміаку – до 3 кг/год. При механічному очищенні виливків абразивними інструментами інтенсивність пиловиділення
1…2,5 кг/год.

Джерелом забруднення стічних вод у ливарних цехах, головним чином, служать установки гідравлічної та електрогідравлічної очистки литва, вологої очистки повітря, гідрогенерації відпрацьованих формотворних сумішей. Велике економічне значення для народного  господарства має утилізація стічних вод (СВ). Кількість СВ можна значно зменшити шляхом здійснення зворотнього водопостачання. У випадку скиду СВ у природні водойми вони обов’язково повинні очищатись за допомогою не тільки механічного, але і біологічного методів.

Використання пилоочисних споруд дає можливість не тільки домогтися очистки газів від пилу, але й повторно використовувати раніше викинутий пил. Ефективна система сухої і вологої очистки газів у рукавних фільтрах з уловлюванням Fe2O3 і подальшою його транспортацією.

З токсичних газів перше місце займає оксид вуглецю. Головний спосіб зменшення кількості його при потраплянні в навколишнє середовище, – допалювання до діоксиду вуглецю.

Тверді відходи ливарного виробництва, що потрапляють у відвали, являють собою, в основному, відпрацьовані ливарні піски і глини. Невелику частину (менше 10%) займають металеві відходи, кераміка, деревина, сміття та інші. Головним напрямком зменшення кількості твердих відходів треба вважати регенерацію відпрацьованих ливарних пісків та глин.

Для оздоровлення умов праці на підприємствах в сумішоприготувальних відділеннях ставлять магнітні сепаратори для