Техноекологія
122

Рис. 29. Схема обробки заготівки різанням:

1 – заготовка; 2 – подача мастила; 3 – різець

Обробка тиском в холодному стані здійснюється за допомогою пресів. В якості заготівок використовують – шматки листів, прутки, труби, стрічки. Деталі (болти, гайки, штуцери і інші) виготовляють з точністю 0,03 мм. При цьому способі обробки заготівок відходи незначні, а забруднення пов’язані лише з роботою пресів. У випадку необхідності одержані деталі обробляють на різьбових пристроях.

Електроерозійна обробка ґрунтується головним чином на тепловій дії імпульсів електричного струму, який підводиться безпосередньо до інструменту та заготівки. Різновидом електроерозійної обробки є зміцнення та нанесення покриттів, при яких змінюється структура і якість поверхневого шару. Є 5 видів електроерозійної обробки металів: електроіскровой, електро-імпульсний, анодно-механічний, електроконтакний. Складністю всіх цих процесів обробки заготівок є очищення діелектричної рідини від частинок металу, що може бути виконано фільтруванням або електромагнітним сепаруванням.

Електротермічна обробка це оплавлення поверхні деталі або різання металів струменем високої частоти. При цьому процесі в повітря можуть надходити шкідливі гази, які характерні для електрозварювальних робіт (оксид вуглецю, оксид азоту, фтористий водень) і які потребують тих же способів боротьби з ними.

Електрохімічна обробка здійснюється в електроліті, що обумовлює руйнування поверхневих шарів заготівок з утворенням нової блискучої полірованої поверхні.

Ультразвукова обробка.Суть її полягає в тому, що завдяки ультразвуковим коливанням з частотою 18000…30000 кол/с, робоча частота інструменту починає рухатись у зворотньо-поступальному напрямку з тією ж частотою. Якщо в зазор між торцем сталевого стержня інструменту і деталі ввести емульсію з абразивними частками,