Техноекологія
127

Механічне приготування пульпи полягає в розщепленні і подрібненні деревини з метою вивільнення волокон. Для цього застосовують розмел сухої подрібненої маси з послідуючим розбиванням (розпусканням) її водою в гідророзбивачах. Далі волокнисті напівфабрикати і вода змішуються між собою в певному співвідношенні в регуляторах композиції. Після цього паперова маса залежно від вимог до якості паперу може надходити або на виготовлення паперу, або на додаткове введення в неї композиції проклеючої речовини, наповнювачів, барвників та інших добавок. Для кращого зчеплення цих речовин з волокнами паперової маси в пульпу вводять сірчанокислий алюміній, поліакриламід (ПАА) або інші реагенти і флокулянти.

При хімічному методі вивільнення волокон клітковини від лігніну застосовують чотири способи одержання паперу: сульфатний або крафт-процес, сульфітний, напівхімічний і содовий процеси.

Найбільш розповсюдженими, хоча і досить складними, є сульфатний і сульфітний процеси.

7.2.1. Сульфатний процес

В сульфатному процесі деревні тріски варяться при температурі 160…180˚С і тиску 0,7…1,2 МПа в котлах (автоклавах) періодичної або безперевної дії. В якості розчину використовують водний розчин сульфіду натрію (Na2S) і гідроксиду натрію (NaOH). Розчин має білий колір (біла рідина). Біла рідина хімічно розчиняє лігнін деревини. Клітковина (у вигляді пульпи), що залишається нерозчиненою, відфільтровується від варильної рідини і промивається водою.

Сульфатна клітковина після варіння має темний колір, тому її потрібно або відбілювати, або використовувати для технічного паперу і картону високої міцності, наприклад, електроізоляційних, пакувальних виробів.

Підготовлену паперову масу регулюють за концентрацією, акумулюють в масних або в машинних басейнах. Перед подачею паперової маси на паперобробну машину її розбавляють зворотньою водою, очищають від вузликів та сторонніх включень. Далі через спеціальні потокорозподільники і напірне устаткування вона потрапляє на рухому сітку машини. На сітці відбувається вилучення