Техноекологія
130

виробництва паперу сульфітним способом з різних порід деревини. Папір, одержаний таким шляхом, за своїми фізико-механічними показниками не поступається сульфатному. Сульфітна клітковина після варіння одержується більш світлою у порівнянні з сульфатною і легше піддається відбілюванню.

В сульфітному процесі при одержанні деревної пульпи використовують в основному автоклави періодичної дії. Пульпа вариться в рідині. Приготування рідини в сульфітному процесі ще називають системою одержання кислоти. Для систем, що використовують магнієві, аміакові або натрієві основи, приготування рідини тісно повязане з системою регенерації. Для її приготування використовують слабку сірчисту кислоту, яку одержують шляхом повторного використання відпрацьованої варильної рідини після її очищення з послідуючим підсиленням в регенераційній системі шляхом додавання до неї сірчистого газу. Процес підвищення концентрації кислоти відбувається в абсорбційних колонах (баштах) і акумуляторах високого або низького тиску. На багатьох паперових фабриках влаштовані каскадні системи підвищення концентрації кислоти шляхом поступового додавання до неї SO2. Послідовність проходження рідиною споруд слідуюча. З автоклаву підкислена рідина надходить в акумулятор високого тиску, звідти в акумулятор низького тиску і далі в колону концентрування.

З автоклавів періодично пульпа разом з рідиною вивантажується в ями або резервуари, де іде промивання пульпи холодною водою. В деяких випадках кисла сульфітна пульпа піддається нейтралізації. Відпрацьована рідина або спрямовується в систему регенерації тепла і реагентів, або переробляється для розміщення у відвалах чи для продажу.

З ям і резервуарів пульпа надходить в систему промивачів і сит, де вона промивається гарячою водою з метою вилучення залишків сульфітного розчину. В якості промивачів найбільше розповсюджені кілька типів барабанних вакуумних фільтрів. Для промивання використовується або конденсат випарного апарату, або свіжа підігріта вода. Відпрацьована стічна вода надходить у відстійник промивної рідини. Сита використовують для приготування пульпи однорідної консистенції шляхом вилучення нерозварених вузликів, клубків та інших крупних елементів.

У випарних апаратів внаслідок випаровування йде збільшення вмісту твердих речовин у відпрацьованій сульфітній рідині від 15 до 55–60%. Після цього рідину звичайно продають як побічний продукт