Техноекологія
132

7.3.1. Викиди в сульфатному процесі

Головні газові компоненти, що надходять до атмосфери при сульфатному способі виготовлення паперу – це сірководень (H2S), метилмеркаптан, диметилсульфід, оксиди сірки (SO2) і оксиди азоту (NO2). Крім того, викидається дисперсний матеріал у вигляді сульфату натрію, солей натрію і сполук кальцію. Головними джерелами викидів газоподібних і дисперсих сполук є автоклави при їх продуванні і розкритті, регенераційна піч, піч випалу вапняку, резервуари скисання лугу, операції обробки стічних вод. Більшість потоків газу містять значні кількості водяних парів.

Гази, що утворюються в автоклавах і випарних апаратах, спалюються в печі випалу вапняку. Але в автоклавах періодичної дії газ виділяється періодично великими порціями, що перевищує переробну спроможність печі випалу вапняку. Тому гази надходять в газгольдер, який регулює подачу газу в піч, тобто виконує роль усереднювача.

На декількох існуючих фабриках використовуються скрубери. Для скрубування звичайно застосовується біла рідина, але вона ефективна для уловлювання сірководню і метилмеркаптану, а інші гази практично не вилучаються. В ряді випадків перед спалюванням в печі або в допалювачі із загального потоку за допомогою скрубера вимиваються деякі з’єднання сірки, сконденсовану водяну пару, пару і краплі скипидару. Вилучення останньої речовини зменшує небезпеку вибуху. Так як сірководень і метилмеркаптан в складі автоклавних газів становлять біля 50%, то і ефективність лужних скруберів дорівнює також 50%. Це дозволяє вважати допалювачі більш ефективними пристроями для знешкодження неконденсованих газів.

Викиди газоподібних сполук сірки у випарнику і регенераційній печі повязані з тривалістю їх служби і рівнем обладнення контрольно-вимірювальних приладів.

Є два способи зниження викидів газоподібних речовин з випарного апарату прямого контакту: скисання лугу і перехід до апарату непрямого контакту. В першому випадку сірководень, що утворюється при скисанні лугу, виділяється з рідини ще до надходження до випарного апарату. При переході на апарат непрямого контакту виключається контакт між топковими газами і лугом, що відвертає утворення сірководню.

Майже в усіх існуючих системах скисання лугу, а також промивання пульпи вихідні гази викидаються прямо в атмосферу без уловлювання. Але є спосіб знешкодження – допалювання. Цей спосіб знешкодження ефективний також при надходженні газів від системи