Техноекологія
137

8. Хімічна промисловість

Хімічна промисловість має широкий спектр сировини, технології і асортимент продукції, що виробляється. Крім того, вона характеризується викидами значних об’ємів високотоксичних забруднюючих речовин і відходів, що ставить дане виробництво в окремих регіонах найбільш небезпечним для навколишнього середовища і здоров’я людини.

Сировиною для хімічної промисловості є органічні і неорганічні матеріали: вугілля, природний і коксовий гази, нафта, сіль, сірчаний колчедан, сільськогосподарська сировина, фосфорити та апатити, відходи чорної і кольорової металургії, ліс, повітря і ін. Хімічна промисловість охоплює біля 200 взаємопов’язаних виробництв з великою номенклатурою продукції. Ці виробництва об’єднані в три великі групи: неорганічна або основна хімія, хімія органічного синтезу та гірничо-хімічна промисловість.

Неорганічна хімія переважно виробляє напівфабрикати, що використовуються в інших галузях народного господарства. Виняток становлять мінеральні добрива, які виробляє окрема галузь.

До органічної хімії відносяться виробництво вуглеводної сировини, органічних напівфабрикатів, синтетичних матеріалів. Основною сировиною для хімії органічного синтезу є вуглеводні нафти, природний та попутний газ. Використовуються також вуглеводні сполуки, що містяться у вугіллі.

Гірничо-хімічна промисловість утворює сировинну базу передусім для неорганічної хімії.

8.1. Географія розміщення сировинної бази і виробництва

Хімічна промисловість розташована передусім в розвинутих країнах, таких як США, Японія, країни Західної Європи.

В Україні виділяються такі підгалузі хімічного і нафтохімічного виробництва: гірничо-хімічна, основна хімія, хімія органічного синтезу (лаки, фарби, фотохімічні вироби), побутова хімія. Останнім часом як окремі галузі виділяються мікробіологічна і фармацевтична промисловості. Основу хімічної промисловості становлять видобуток сировини, виробництво міндобрив і полімерних матеріалів.

Сучасне розміщення галузі сформувалось під впливом географічних, економічних і технічних факторів. Україна має слабку сировинну базу. Вона цілком залежить від імпорту нафти, природного