Техноекологія
138

газу, каучуку і синтетичних волокон, пластмас, гірничо-хімічної сировини, фарб, на 30…40% продуктів основної хімії та мінеральних добрив. Хоча тут є калійні, магнієві, кухонні солі, самородна сірка, цеолітові туфи, графіт, доломіт, вапняк, продукти переробки вугілля, відходи металургійного процесу.

У промисловому комплексі України частка хімічного виробництва незначна і дорівнює лише 6,5% вартості загального об’єму продукції.

Географія сировинних ресурсів, їх потужність, умови залягання істотно впливають на розміщення підприємств гірничо-хімічного комплексу. Україна має унікальні родовища самородної сірки у Прикарпатті. Там же розташовані родовища кухонної солі. В Донбасі є родовища калійної солі. Самосадна сіль мається в озерах і лиманах Причорномор’я і Криму. Особливо багате на хлоридні солі, натрії, магнії та бром озеро Сиваш.

Гірничо-хімічна промисловість найбільш розвинута в Донбасі, Придніпров’ї і Закарпатті. Там розташовані основні підприємства нафтохімічної промисловості. Виробництво гумової продукції зосереджено: в Дніпропетровську та Б. Церкві виробляють шини та гумоазбестну продукцію; в Дашові, Стаханові та Кременчузі – сажу; в Києві і Сумах розташовані регенераторні заводи.

Виробництво кальцинованої соди зосереджено в районах залягання солей та вапняків в Слов'янську, Лисичанську та Красноперекопську; сірчане виробництво – в районах розміщення підприємств по виготовленню фосфорних і азотних добрив. Фосфорні добрива виробляють в основному з привізних апатитів Кольського півострову у Вінниці, Константинівці, Сумах і Одесі. Вітчизняні родовища фосфоритів, які розташовані в Сумській, Харківській областях і на Придніпровщині, відіграють значно меншу роль в даному виробництві.

Азотні добрива виробляють в Дніпродзержинську, Горлівці, Лисичанську, Алчевську, Северодонецьку, Запоріжжі, Черкасах та Рівному.

Виробництво калійних добрив здійснюється в місці залягання калійних солей в м. Калуші.

Полімерна промисловість розташована: в Донбасі (виробництво синтетичних смол, пластмас і склопластику), Запоріжжі
(кремній-органічні сполуки, синтетичні смоли), Дніпродзержинську (полівініл, полістирол), Одеса, Київ, Фастів, Калуш (переробка синтетичних смол на пластмасові, плівкові та інші вироби).

Хімічні волокна виготовляють у Чернігові, Києві і Черкасах.