Техноекологія
141

іонообмінні фільтри, де концентрація солей знижується до 0,7 мг/л. Після чого ці води спрямовуються на підживлення зворотньої системи водопостачання комбінату.

Осад, який утворюється в первинних і вторинних відстійниках після відповідної обробки може перероблятися в органічні добрива.

8.4. Вплив на повітряне середовище та здоров’я людини

В останні десятиріччя світ став свідком частих катастроф, які виникають внаслідок технологічних аварій, руйнування підприємств або зберігання сильнодіючих отруйних речовин, а також порушень на транспорті. Винесення токсичних речовин у навколишнє середовище призводить до масових уражень населення та біологічного (тваринного) світу.

Так у Бхопалі (Індія) в 1984 р. на хімкомбінаті вибухнув 50-тонний резервуар з технічним метилізоціанатом, внаслідок чого постраждало понад 50 тис. людей.

В Мексиці вибух сховища зріджених вуглеводів призведе до загибелі 500 чоловік та 5000 уражених.

В Литві в 1989 р. при вибуху ємкості та пожежі на складі, де містилося 15 тис. тонн аміаку в атмосферу було викинуто 7 тис. тонн цієї речовини. В момент аварії загинуло 7 осіб та 15 дістали ураження органів дихання та хімічні опіки.

Слід зауважити, що велика кількість хімічних підприємств має різні технологічні процеси, цикли і виробляє різноманітні хімічні речовини, що обумовлює ймовірність розвитку під час аварій у потерпілих комбінованих та поєднаних уражень (отруєння, опіки та інше). Так в Іонаві (Японія) внаслідок розпаду нітрофоски в радіусі 30 км від епіцентру аварії біля 34 тис. людей одержали отруєння від оксидів азоту, хлору, фториду водню та низки інших речовин.

Аналіз роботи Всесвітнього центру лікування отруєнь показав, що найчастіше трапляються випадки масових отруєнь хлором, аміаком, чадним газом та іншими типовими токсичними реагентами подразнювальної, задушливої (пари різних кислот) та загально токсичної дії (сірководень, суміш вуглеводню, меркаптантів та інших).

З погляду екології всі види отруєнь в залежності від походження можна поділити на такі групи:

1) отруєння пестицидами, гербіцидами і нітритами;

2) отруєння металами (свинець та його сполуки, ртуть, марганець, берилій);