Техноекологія
150

33

Рис. 33. Обертальна піч для одержання клінкеру:

1 – димосос; 2 – живитель шламу; 3 – барабан; 4 – привід;
5 – вентилятор для вдування палива; 6 – холодильник

Для утилізації теплоти газів, які скидаються, і підвищення рівня теплообміну між обпалювальним шламом та гарячими газами використовують різні теплообмінні пристрої. Так, в печах довжиною 185 м, які працюють за мокрим способом, застосовують фільтри-підігрівники, ланцюгові завіси і металеві теплообмінники. фільтри-підігрівники встановлюють в холодній частині печі на відстані 3…5 м від її початку. Вони знижують запиленість відхідних газів до 2…3% і зменшують втрати теплоти на 210 кДж/кг. Температура газів біля фільтрів повинна підтримуватись на рівні 200°С, а вологість шламу на – 33...35%. підвищення температури газів і їх запиленості зверх норми веде до загуснення шламу.

На відстані 1 м від фільтру-підігрівника підвішують ланцюгові завіси, які акумулюють температуру газів і передають її шламу, прискорює тим самим процес сушіння. Із ланцюгової зони, яка має довжину 40…50 м шлам виходить у вигляді гранул.

При виробництві цементу сухим способом іноді застосовують короткі печі з циклонними або запічними теплообмінниками і конвеєрними кальцінаторами. На рисунку 34 зображена схема обертальної короткої печі з циклонними теплообмінниками.

Відкоригована сировинна суміш, проходячи двогілкову систему чотирьох ступеневих теплообмінників повністю висихає і частково декарбонізується (до 35...40%).

Запічні теплообмінники у вигляді концентраторів шламу або розпилювальних сушилок мають свої недоліки і переваги. Так, концентратори шламу збільшують продуктивність печі до 25%, а втрати теплоти знижуються на 15…20%. але застосування їх стримується значним пиловиділенням, та як деяка частина шламу переосушується і переноситься потоком гарячого газу, що вимагає встановлення пиловловлювальних систем. Розпилювальні сушилки
із-за складності роботи форсунок, низького коефіцієнту паронапрузі, громіздкості конструкцій та складності в експлуатації не знайшли широкого розповсюдження.