Техноекологія
152

шлаки містять СаО, SiO2, Fe2O3 (більше 90%). П.П. Будниковим та М.А. Матвєєвим встановлені способи найбільш ефективного використання доммених шлаків при одержанні з них шлакового безклінкерного цементу. Потрібно здійснювати тонкий помел гранульованого доменного шлаку, що підвищує міцність шлакового безклінкерного цементу та його хімічну активність. Найбільш ефективними активізаторами твердіння визнані: ангідрид, випалений при 750°С, та доломіт, випалений при 1000–1100°С. оптимальний склад шлакового цементу: 90% шлаку, 5% ангідриду, 5% доломіту. Його використовують при будівництві підземних, наземних бетонних та залізобетонних споруд і для будівельних розчинів. Існують такі цементи, як: сульфатно-шлакові, гіпсо-шлакові, шлаковий клінкерний і безклінкерний, вапняно-шлаковий, вапняний, вапняно-зольний, вапняно-огажний, вапняно-пуцолановий та інші. Між ними є невелика різниця у виробництві і використанні.

Недоліки при виробництві цементів: надто велика запиленість виробничих приміщень і прилеглої території.

9.2.2. силікатні матеріали та вироби

Силікатними називають штучні камінні матеріали та вироби, які одержують внаслідок формування з послідуючою тепловологою обробкою в автоклавах сумішей з вапняково-кремнеземистих в’яжучих, заповнювачів (кварцового піску, шлаку і ін.) та води. Такі композиції утворюють камінь в природних умовах (твердіння на повітрі), але одержані вироби мають невисоку міцність (1…2 МПа). в цьому випадку взаємодія вапна і піску тече дуже повільно і, практично, не відбивається на міцності каміння. Але, якщо твердіння суміші вапна з кварцевим піском піддати тепловологістній обробці в автоклаві, де температура насиченої пари сягає 170°С, а тиск –
0,8 МПа, то в цих умовах SiO2 піску набуває активність. Між ним і вапном здійснюється хімічна взаємодія з утворенням гідросилікатів кальцію, які цементують зерна піску в міцний моноліт.

Для виробництва автоклавних виробів в якості кремнеземистого компоненту крім піска можуть бути використані шлаки, золи від пиловидного зпалювання палива, нефеліновий шлам і інше. Особливістю автоклавного виробництва силікатних виробів є можливість одержання продукції різної щільності і міцності при одних і тих же матеріалах і процесах підготовці.