Техноекологія
163

Вловлювання сірчаного ангідриду необхідно не тільки з точки зору екології та санітарно гігієнічних цілей, але і техніко-економічних міркувань.

Для знезаражування вихідних газів, які містять SO2, запропоновано велику кількість методів, але найкращими є ті, які вловлюють гази з одержанням сульфатної кислоти. Причому одержана таким способом кислота в три рази дешевше за кислоту, яку одержують звичайними способами в хімічній промисловості.

В промисловості будівельних матеріалів для видалення діоксиду сірки можуть застосовуватись такі прийоми: адсорбційний, аміачний, вапняковий, магнезіальний, марганцевий.

Абсорбційний спосіб застосовують тоді, коли разом з SO2 треба виділити пари води. В якості адсорбенту застосовують активоване вугілля або напівкокси. Внаслідок реакції приєднання діоксиду сірки і пари до сорбенту утворюється сульфатна кислота, яка видаляється з нього під час регенерації.

Аміачний спосіб найбільш поширений серед інших. Сутність його полягає в хемосорбції діоксиду сірки водними розчинами сульфіту амонію. Один з варіантів цього способу зображений на рисунку 36.

36

Рис. 36. Схема аміачно-автоклавноїочистки газів:

1 ‑ скрубер; 2 – фільтрпрес; 3 – автоклав; 4 – вакуумний випарний апарат;

5 – центрифуга; 6 – сушильний апарат; 7 – насос

Очистку газу в скрубері насадочного типу виконують в протитоці з циркулюючим розчином сульфіт-бісульфіту амонію. Очищений газ через трубу викидається в атмосферу. В результаті абсорбції діоксиду сірки, концентрація солей в розчині зростає. Частину розчину відбирають, очищають від механічних домішок у фільтрпресі і насосом закачують в автоклав. Сірка, яка тут утворюється,