Техноекологія
164

направляється на склад готової продукції, а розчин сульфату амонію випаровують за допомогою вакууму в спеціальному апараті з послідуючим охолоджуванням. Кристали, які при цьому утворюються і випадають в осад, відділяються в центрифузі, висушують в сушильному апараті та відвантажують на склад готової продукції. Рідку фазу повертають в процес.

Найефективнішим способом знезаражування оксидів азоту
(NO, NO2 і ін) є каталітичне відновлення їх до елементарного азоту. Процес здійснюється при високих температурах газами-відновлювачами в присутності каталізатора в абсорберах, які заповнені кільцями Рашига. Ефективність процесу визначається активністю каталізаторів, в якості яких виступають платина, радій і паладій. В якості відновників використовують метан, оксид карбону, водень, природній газ, аміак, нафтовий та коксовий гази, пари гасу тощо. Каталітичне відновлення в залежності від газовідновнику відбувається при температурах 150…800°С.

Залежно від концентрації оксидів азоту в очищувальному газі вибирають різні схеми очищення. При високих концентраціях (>10%) використовують двохступеневу схему очистки газу (рис. 37).

37

Рис. 37. Схема двохступеневої установки для очистки газів

від оксидів азоту: 1,2 – теплообмінники; 3 – абсорбер першого ступеню;

4 – адсорбер другого ступеню; 5 – краплевловлювач; 6 – електрофільтр;

7 – вентилятор; 8 – холодильник; 9,12 – насоси; 10,11 – ємкості

Схема очистки нітрозних газів включає в себе два абсорбери. В першому абсорбері (3) оксиди азоту поглинаються охолодженою