Техноекологія
165

концентрованою нітратною кислотою, яка надходить на зрошення верхньої частини абсорбера з теплообмінника (1). Із середньої частини першого абсорбера кислота потрапляє на охолодження в теплообмінник (2), а потім знову подається на зрошення нижньої частини абсорбера. концентрована нітратна кислота зливається в ємкість(11), звідки насосом (12) знову подається в теплообмінник (1), частина кислоти з ємкості (11) перекачується у відділення відбілювання, де з неї видувають оксиди азоту. Після цього нітратна кислота у вигляді товарного продукту надходить на склад.

нітрозні гази, які містять 1,5…2% оксидів азоту направляють у другу абсорбційну колону (4), яка зрошується охолодженим в холодильнику (8) конденсатом з ємкості (10). одержаний газ проходить через краплевловлювач (5) і вентилятором (7) через електрофільтр (6) викидається в атмосферу, а утворений при цьому кислий конденсат направляється в цех одержання розведеної нітратної кислоти.

При неповному згорянні палива (при сушінні глиняних силікатних та і ін. виробів) утворюється оксид вуглецю – високотоксичний газ. Для очистки відхідних промислових газів застосовують три основних прийоми: застосування водяної пари, перетворення оксиду вуглецю купрум-аміачним розчином та термічний.

Перший прийом використовують при значних концентраціях оксиду вуглецю. Процес перетворення оксиду в діоксид вуглецю здійснюють додаванням до газу водяної пари. В присутності каталізатора (сполуки ферума) відбувається реакція між СО і Н2О.

Внаслідок реакції утворюється діоксид вуглецю і водень. Схема процесу перетворення оксиду вуглецю в діоксид вуглецю наведена на рис. 38.

38

Рис. 38. Схема установки для очистки газів

від оксиду вуглецю, реакцією водяної пари:

1 – концентратор СО першого ступеню; 2,6 – холодильники;

3 – абсорбер СО2 першого ступеню; 5 – конвектор СО другого ступеню;

7 – абсорбер СО2 другого ступеню