Техноекологія
181

продуктивність праці – на 37%, промислово-виробничі основні фонди – в 2,3 рази. Значна увага приділяється комплексній механізації і автоматизації виробничих процесів в усіх галузях харчової промисловості. В 1983 році в галузі діяло 5599 комплексно-механізованих і автоматизованих дільниць, цехів, виробництв та
325 підприємств.

11.3. Сучасна географія розміщення підприємств харчової галузі

Найважливіше місце в системі харчової індустрії України посідає цукрова промисловість. Особливо розвинута галузь у Південно-західному економічному районі (Вінницька, Черкаська, Хмельницька, Київська, Львівська, Рівненська та інші області). У Донецько-Придніпровському економічному районі великими виробниками цукру є Кіровоградська, Сумська, Полтавська і Харківська області. У Причорноморському економічному районі цукрові заводи діють в Миколаївській і Одеській областях. У районах цукровобурякового виробництва розміщується і основна частина цукрорафінадних заводів. Вони розташовані в Ходорові (Львівська обл.), в Шепетівці, Черкасах, Сумах, Дружбі (Сумська обл.), Бердичеві. Найбільші підприємства цукрової промисловості України – Лохвицький та Куп’янський цукрові комбінати, Долинський цукровий завод, Сумський, Червонозоряний, Одеський цукрорафінадні заводи та інші. У 1995 році в нас діяло 189 цукрових заводів, 5 цукроворафінадних та 14 крохмаломелясних. Загальна потужність 507,5 тис. тонн.

Підприємства хлібопекарної промисловості споруджено на новій технічній базі у багатьох містах і селищах міського типу. В галузі систематично розширюється й поліпшується асортимент продукції, підвищується її якість. Зростає виробництво хлібобулочних виробів підвищеного попиту, зокрема здобних виробів, сухарних. Хлібозаводи майже цілком перейшли на виготовлення виробів з сортового пшеничного борошна – зараз понад 300 видів.

Розміщення олійножирової промисловості характеризується перш за все раціональними зв’язками її підприємств з сировинною базою, підвищенням рівня комбінування й кооперування виробництва, створенням олійножирових комбінатів. Найпотужніші з них – Кіровоградський, Слов’янський (Донецька обл.), Одеський, Харківський, Полтавський, Дніпропетровський, Запорізький, Вінницький, Чернівецький олійножирові й жирові комбінати, Пологівський олієекстракційний завод (Запорізька обл.).