Техноекологія
198

не мають власного джерела енергії, а отримують її централізовано через контактну мережу від тягових підстанцій.

Автономна тяга буває парова, дизельна, газотурбінна, контактно-акумулягорна, дизель-контактна. Неавтономна тяга, що являє собою різні типи електровозів, працює на постійному або змінному струмі.

Існують ще й комбіновані системи тяги. Розміщення залізничного транспорту в Україні найбільше зосереджено у двох географо-економічних регіонах: Донецько-придніпровський економічний регіон, Південно-Західний та Південний регіони. Донецько-придніпровський економічний регіон має слідуючі три залізниці: Донецька, Придніпровська, Південна.

Південно-Західний та Південний регіони має слідуючі три залізниці: Південно-Західна, Львівська. Одеська.

Забруднення навколишнього середовища, яке спричиняє залізничний транспорт, можна поділити на наступні основні складові: забруднення повітря, забруднення ґрунту, шумове та вібраційне забруднення, електромагнітне забруднення та великомасштабне використання земель для будівництва залізниць.

Рівень забруднення повітря класифікується часом розпаду речовин, що виділяються при роботі двигунів внутрішнього згорання. Кількість викидів у повітря залежить від режиму роботи двигуна. Фахівці рахують, що 7–8 % відпрацьованих газів є токсичними, 2–3 % становлять картерні гази. Вміст основних компонентів вихлопних газів дизельних двигунів залізничних потягів характеризується слідуючими основними показниками: азот (N) ‑ 76…78%, діоксид вуглецю
(СО2) – 1…10% оксид вуглецю (СО) ‑ 0,001–0,05%, сажа ‑
0,01–1,1 г/см3, бензапірен ‑ до 10 мкг/см3. Потяги хоча і впливають дуже негативно на повітряний басейн, але, порівняно з автомобільним транспортом, вплив значно менший, тому що на одиницю енергії, що виділяється при спалюванні одиниці палива, виконується більша робота.

У вихлопних газах дизельних двигунів мають також місце акролеїн, окис азоту, діоксид сірки, пари палива. При розгляді забруднення ґрунту враховується відстань від залізниці. Забруднення класифікуються кількістю сухих та рідких викидів. На 1 км шляху за рік скидається 200 м3 стічних вод, 12 тонн сухого сміття, 3,5 тонни сажі. Встановлено також, що кількість свинцю у 30 метровій зоні навколо залізничних колій збільшилась за останні 10 років в 15 разів. Сьогодні відбувається забруднення ґрунту металевою стружкою та пилом від того вантажу, який перевозиться.