Техноекологія
200

Значно складнішою є боротьба з забрудненням середовища стоками та твердим сміттям і, майже, ще невирішеною є проблема забруднення шумом, вібрацією та електромагнітними полями.

12.1.2. міський рейковий транспорт

До міського рейкового транспорту відносяться трамваї і метрополітен.

12.1.2.1. Трамвайні лінії

Є два типи трамваїв: швидкісні і звичайні.

Швидкісні безшумні трамваї застосовують там, де утворюються великі пасажиропотоки. Для них відокремлюють від останньої частини вулиці і огороджують металевими сітками смугу, де прокладають електролінії і рейки та будують зупинки. В місцях будування трамвайних мереж і інших шляхів, рух трамваїв здійснюється в підземних тунелях або по естакадах.

Порівняно з швидкісним звичайний трамвай має значно більше перешкод руху і зупинок. Тому пасажироперевозка їх зменшується, а час руху пасажирів збільшується.

Для роботи трамваї потребують наявності постійного струму напругою 600 Вт, що обумовлює необхідність встановлення тягових підстанцій з випрямлячами струму, від яких по позитивному проводу струм потрапляє до струмознімачів трамвая. Повертається струм до підстанції (від’ємний провід) по рейкам. Однак у зв’язку з поганою струмопровідністю рейок на деяких ділянках трамвайних шляхів струм стікає в грунт, де опір йому менший, а перед підстанцією повертається в рейки.

При своєму русі в ґрунті струм, зустрічаючи будь-які металеві предмети, які співпадають з його напрямком, починає проходити по них. В місцях сходу струму з цих предметів в ґрунт, відбувається руйнування металу, в трубопроводах утворюються свищі, що викликає аварійні і вибухонебезпечні ситуації.

Струмознімач трамвая під час руху дотикається до контактного проводу, який підтримується за допомогою струн іншим вище розташованим несучим тросом (рис. 44).

Контактні проводи виготовляють з міді або бронзи і значно рідше з алюмінію; несучі і поперечні троси – сталевими багатодротовими.